Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 22. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Lidé ve VZ » Vláda » RNDr. Alexandr Vondra

RNDr. Alexandr Vondra

RNDr. Alexandr Vondra

Ministr obrany ve vládě Petra Nečase, ministr zahraničí a ministr pro evropské záležitosti ve vládách Mirka Topolánka

Bývalý senátor za obvod Litoměřice

Zpět na kategorii

Ohodnoťte:

Jako ve škole::

Průměrná známka: 4.6, Hodnotilo: 107.

Datum narození 17.10. 1961
Historie Vzdělání: absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor geografie.

Profesní kariéra: Před rokem 1989 byl jako disident (mluvčí Charty 77) za své postoje perzekvován a vystřídal několik zaměstnání. Později byl poradcem prezidenta Václava Havla a v letech 1997 až 2001 velvyslancem v USA. Řadu let působil jako náměstek ministra zahraničí (1992 až 1997 a 2002 až 2003). V roce 2004 se stal prezidentem České euroatlantické rady. Od října 2006 zasedá v Senátu. V září 2006 byl jmenován ministrem zahraničí první vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS), funkci vykonával do 9. ledna 2007. Poté byl ve druhém Topolánkově kabinetu do 8. května 2009 místopředsedou vlády pro evropské záležitosti.

Členství a funkce v politických stranách: členem ODS je od prosince 2006, do té doby byl nestraník; letos v červnu se stal místopředsedou ODS.

Rodina: ženatý, má jednoho syna a dvě dcery.

Ostatní:

- Patří k nejzkušenějším českým diplomatům, v diplomatických kruzích se pohybuje od listopadu 1989. Působil mimo jiné jako ředitel sekce zahraniční politiky Kanceláře prezidenta republiky. V létě 1992 přešel na nově ustavené české ministerstvo zahraničí.

- Mimo jiné byl oceňován za přípravu Česko-německé deklarace, kde byl hlavním českým vyjednávačem.

- Oceňována byla i jeho práce při přípravách Česka na vstup do NATO - zahajoval rozhovory o přistoupení k Severoatlantické alianci. Po návratu z velvyslanecké mise v USA byl jmenován vládním zmocněncem pro přípravu summitu NATO v Praze v roce 2002, úřadu se ujal 1. srpna 2001.

- V roce 2003 údajně odmítl nabídku ODS stát se jejím kandidátem na eurokomisaře. ODS ho na stejnou funkci navrhovala i v říjnu 2009, vláda nakonec nominovala tehdejšího ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho.

- Během působení v čele ministerstva zahraničí například vyjednával o zrušení vízové povinnosti pro české občany cestující do USA a vedl debatu o možnosti umístit americkou vojenskou základnu v ČR.

- Během působení v čele resortu obrany provedl řadu personálních změn a dalších opatření s cílem omezit možnou korupci.

- Na konci ledna přinesla média informaci, že ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli podezřelé státní zakázce, kterou v době českého předsednictví EU získala bez soutěže firma Promopro. Vondru, jenž byl v inkriminované době vicepremiérem pro evropské záležitosti, vyzvala opozice i politici koaličních stran Věci veřejné a TOP 09 k odchodu z vlády. Vondra však odstoupit odmítal s tím, že za financování českého předsednictví nebyl odpovědný on, ale tehdejší vedoucí Úřadu vlády Jan Novák.
Web http://www.alexandrvondra.cz/
Funkce Bývalý ministr obrany, zahraničí a evropských záležitostí
Politická strana Občanská demokratická strana (ODS)
Znamení zvěrokruhu Váhy