Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Lidé ve VZ » Vláda » Radek John

Radek John

Radek John

Poslanec PČR

Ministr vnitra ve vládě Petra Nečase

Bývalý předseda Věcí Veřejných

Zpět na kategorii

Ohodnoťte:

Jako ve škole::

Průměrná známka: 3.81, Hodnotilo: 36.

Datum narození 6.12.1954
Historie Vzdělání: Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze; absolvoval studijní pobyt na World Press Institute v St. Paul v USA.

Zaměstnání: Redaktor časopisu Mladý svět (1980-1993), scenárista Filmového studia Barrandov (1981-1990), v letech 1993-2009 redaktor televize Nova, kde byl mimo jiné šéfredaktorem publicistiky či šéfproducentem pořadu Na vlastní oči.

Působení v politice: Od června 2009 je předsedou strany VV (křeslo předsedy VV chce letos obhájit); od května 2010 je členem Poslanecké sněmovny; v červenci 2010 byl jmenován ministrem vnitra a místopředsedou vlády.

Rodina: Rozvedený, s bývalou manželkou herečkou Zlatou Adamovskou má dceru Barboru a syna Petra; mimo manželství se mu narodila dcera Tereza.

Působení v čele resortu vnitra:

- Již při loňských povolebních vyjednáváních podmiňovaly VV účast v koalici křeslem ministra vnitra pro Johna. Zejména ODS ale kritizovala propojení VV s bezpečnostní agenturou ABL, kterou vlastní rodina neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty.

- Loni v listopadu John vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k odchodu z funkce, neboť nebyl spokojen s jeho prací. Premiér Petr Nečas (ODS) tehdy Johnovi vytkl, že ho o výzvě předem neinformoval. Spor se řešil i na schůzce vládních stran s prezidentem Václavem Klausem. Martinů po ní oznámil, že ve funkci skončí k závěru loňského roku. Nečasovi se nelíbil ani výběr nového policejního prezidenta a kritizoval komisi jmenovanou ministrem Johnem.

- V lednu John představil výsledky auditu, jenž odhalil vady při zadávání veřejných zakázek na generálním ředitelství hasičů, policejním prezidiu a v Zařízení služeb ministerstva vnitra. Jako příklad pochybení uvedl John smlouvu za 54 milionů korun na praní a chemické čištění prádla s firmou Dočista.

- Letos na jaře policejní odbory přišly s peticí za Johnovo odvolání kvůli úsporným opatřením v resortu vnitra, hlavně snižování mezd a prostředků na provoz. V úterý odboráři petici s 35.000 podpisů předali premiérovi.

Ostatní:

- Autor filmových scénářů, mimo jiné Jen si tak trochu písknout, Jako zajíci, Sněženky a machři, Proč?, Bony a klid, Tankový prapor, knih Džínový svět, Začátek letopočtu nebo Memento, autor řady dokumentárních filmů, reportáží a článků.

- Mnohonásobný vítěz ankety o nejoblíbenější osobnosti televizní obrazovky TýTý v oblasti moderátor (osobnost) publicistiky, absolutní vítěz ankety TýTý za rok 1995.

- Spolu s Josefem Klímou byl spjat s jedním z nejstarších pořadů televize Nova, publicistickým týdeníkem Na vlastní oči. Z Novy odešel v únoru 2009 poté, co se v médiích objevily podrobnosti o jeho angažmá ve společnosti Ora print. Založil ji vlivný pražský podnikatel Roman Janoušek, často spojovaný s exprimátorem Pavlem Bémem (ODS), a John v ní v letech 2002 až 2009 působil jako předseda představenstva. Firma v té době měla kontroverzní zakázky pro VZP nebo Lesy ČR. John jakékoli pochybení v souvislosti se svým působením ve firmě odmítl.
Web www.radekjohn.cz
Funkce Poslanec PČR
Politická strana Věci veřejné (VV)
Znamení zvěrokruhu Střelec
Volební kraj Hlavní město Praha
E-mail johnr@psp.cz | r.john@veciverejne.cz
Facebook http://www.facebook.com/pages/Radek-John/117906667338
Funkce v poslaneckém klubu Člen