Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Lidé ve VZ » Vláda » JUDr. Vít Bárta

JUDr. Vít Bárta

JUDr. Vít Bárta

Ministr dopravy ve vládě Petra Nečase

Poslanec PČR (2010-2013)

Zpět na kategorii

Ohodnoťte:

Jako ve škole::

Průměrná známka: 3.18, Hodnotilo: 107.

Datum narození 5.12.1973
Historie Vzdělání: absolvoval střední zdravotnickou školu; po nedokončeném studiu medicíny vystudoval Policejní akademii (PA) ČR v Praze; titul JUDr. získal na bratislavské Akademii policejního sboru; studuje doktorský program na PA.

Zaměstnání: v roce 1992 založil ještě na studiích firmu ABL (Agentura bílého lva), původně jako pořadatelskou a později bezpečnostní agenturu; v roce 2009 to byla největší ryze česká bezpečnostní agentura a třetí největší bezpečnostní služba působící na území ČR; před vstupem do politiky působil jako její generální ředitel; z funkce odešel v únoru 2010, vzdal se i dalších pozic ve firmě; v červenci 2010 svůj poloviční podíl v ABL prodal kvůli angažmá v politice bratrovi a řediteli firmy Matěji Bártovi a jeho manželce.

Ostatní:

- Pochází z lékařské rodiny, jeho pradědeček patřil k zakladatelům nemocnice na Vinohradech a pracoval také na meziválečném ministerstvu zdravotnictví. V politice se angažuje Bártova matka, která do loňského října působila v zastupitelstvu Prahy 1.

- Je považován za jednoho z hlavních sponzorů a faktického lídra VV; spolu s dalšími podnikateli založil Klub angažovaných podnikatelů (KAP), který v srpnu 2009 poskytl straně sponzorský dar 12 milionů korun; KAP dal straně deset milionů na volební kampaň i loni v březnu.

- Jako ministr se Bárta zviditelnil několikrát, například požadavkem slev od stavebních firem. Loni kvůli tomu dočasně zastavil některé stavby na železnici i silniční stavby.

- Jako jednu z možností k získání více peněz pro resort Bárta prosadil zvýšení mýtného pro nákladní auta. Podporoval rozšíření povinnosti platit mýtné i na vybrané silnice druhé a třetí třídy. Po společnosti Kapsch chtěl žádat dvacetiprocentní snížení nákladů, které firmě za výběr mýta platí stát.

- Mimo jiné se nedávno zviditelnil i kritikou stavební společnosti Skanska, kdy na reklamovaných úsecích silnic nechal umístit cedule upozorňující na dodavatele stavby a na to, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je musí opravit.
Politická strana Věci veřejné (VV)
Znamení zvěrokruhu Střelec
Volební kraj Hlavní město Praha
Veřejná funkce Bývalý ministr dopravy, bývalý poslanec PČR
Stranická funkce Předseda VV