Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Lidé ve VZ » Vláda » Ing. Miroslav Kalousek

Ing. Miroslav Kalousek

Ing. Miroslav Kalousek

Poslanec PČR

Ministr financí ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase

Bývalý předseda KDU-ČSL

Zpět na kategorii

Ohodnoťte:

Jako ve škole::

Průměrná známka: 4.36, Hodnotilo: 120.

Datum narození 17.12. 1960
Historie Vzdělání: Absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou (1984)

Předchozí zaměstnání a funkce: až do roku 1990 pracoval v podniku Mitas Praha, státním úředníkem se stal v únoru 1990, kdy nastoupil do odborného útvaru místopředsedy české vlády; od července 1992 působil v Úřadu vlády ČSFR jako ředitel odboru poradců místopředsedy vlády; od ledna 1993 do ledna 1998 byl ekonomickým náměstkem ministra obrany, v letech 2002 až 2005 předsedou rozpočtového výboru sněmovny; od ledna 2007 do května 2009 byl ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka (ODS)

Členství a funkce v politických stranách: v letech 1984 až 2009 byl členem strany lidové; od května 1999 do dubna 2001 byl místopředsedou a od listopadu 2003 do srpna 2006 předsedou KDU-ČSL; rezignoval poté, co nevyšel plán na účast KDU-ČSL v menšinové vládě s ČSSD podporované komunisty; v červnu 2009 vystoupil z KDU-ČSL a spoluzaložil novou stranu TOP 09, v listopadu 2009 byl zvolen jejím prvním místopředsedou

Rodina: od letošního února je rozvedený, má dvě děti


Ostatní:

- Za své působení na MO (zodpovídal za rozpočet a akvizice) byl často kritizován, měl ale vždy podporu lidoveckých šéfů resortu. Kalouskovi byla připisována odpovědnost za několik kontroverzních zakázek (nejasnosti kolem zakázky na štábní informační systém, údajně nevýhodná výměna stíhaček Mig-29 za polské vrtulníky či zamýšlený prodej tanků T-72 do Alžírska). Vyšetřování kauz ani dalších stížností na Kalouskovo počínání na ministerstvu žádná pochybení neprokázalo. Svůj vliv na MO si podle kritiků zachoval i poté, kdy úřad opustil, z čehož údajně profitoval jeho přítel zbrojař Richard Háva a firma Omnipol.

- Funkce ekonomického náměstka ministra obrany se Kalousek sám vzdal v lednu 1998, když se ministrem obrany stal Michal Lobkowicz (původně ODS, poté US-DEU). Toho Kalousek podle svých slov nemohl respektovat.

- V březnu 2005 Kalousek rezignoval na vlivnou funkci šéfa rozpočtového výboru sněmovny (zastával ji od voleb v roce 2002), a to kvůli kauze kolem bytu své tehdejší manželky. Kalouskova žena získala byt na pražském Veleslavíně výměnou za směnku v hodnotě 6,5 milionu korun, kterou v její prospěch vystavil v roce 1999 její bratr Lubomír Kašák (toho v roce 2002 zavraždil zřejmě jeho společník Zdeněk Němec, který se po činu zastřelil). V souvislosti s bytem se objevilo podezření na krácení daně. Případem se zabývala finanční policie a nenašla žádné pochybení.

- Kalousek byl také kritizován za to, že v srpnu 2010 učinil náměstkem svého úřadu exministra obrany Martina Bartáka, který je podezřelý z korupce v souvislosti s armádními zakázkami. Barták nakonec z ministerstva v březnu 2011 odešel.

- Loni se Kalousek výrazně angažoval v kauze nynějšího ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) a údajně předražené státní zakázky pro firmu Promopro. Případ proti sobě postavil především ODS a TOP 09 - Kalousek v této souvislosti mluvil o "nestandardní zlodějině", premiér Petr Nečas (ODS) zase Kalouska obvinil, že vyšetřování případu "hrubým způsobem" ovlivňuje.

- V současné kauze okolo obvinění bývalé ministryně obrany a současné místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli nákupu letadel CASA pro vojenské letectvo se Kalousek jednoznačně postavil na stranu své stranické kolegyně.

- V souvislosti s kauzou CASA vzbudil pozornost i Kalouskův telefonát vyšetřovateli případu. Ministr financí sice potvrdil informace médií, že s policistou hovořil, odmítl ale tvrzení, že by vyvíjel nátlak.

- Policejní prezident Petr Lessy poslancům řekl, že Kalousek telefonoval i jemu a vyčítal mu, jak policie pracuje. Některé jeho výroky prý Lessy chápal jako zastrašování lidí, kteří na případu kolem nákupu letadel CASA pracují. V dalších telefonátech se prý ministr omluvil. Kalousek Lessyho tvrzení odmítl a dnes před sněmovním bezpečnostním výborem řekl, že se hovor týkal žádosti policie o peníze na služební passaty. Toto Kalouskovo tvrzení ale zase odmítá Lessy.
Web http://www.miroslav-kalousek.cz
Politická strana TOP 09 a Starostové (TOP 09)
Znamení zvěrokruhu Střelec
Volební kraj Středočeský
Veřejná funkce Poslanec PČR
Stranická funkce 1. místopředseda strany TOP 09
E-mail kalousek@top09.cz
Facebook http://www.facebook.com/miroslav.kalousek
Funkce v poslaneckém klubu Člen