Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Lidé ve VZ » Instituce » Ing. Petr Žaluda

Ing. Petr Žaluda

Ing. Petr Žaluda

Bývalý generální ředitel Českých drah (2008-2013)

Zpět na kategorii

Ohodnoťte:

Jako ve škole::

Průměrná známka: 3.68, Hodnotilo: 25.

Datum narození 5.2. 1966
Znamení zvěrokruhu Vodnář
Funkce Bývalý generální ředitel Českých drah
Historie Vzdělání: Vysoké učení technické v Brně (studium zakončil v roce 1989); později absolvoval studijní programy na univerzitě v nizozemském Utrechtu, na britské Sheffield Business School a na International Business Seminar ve švýcarském Winterthuru

Praxe: začínal v brněnském Zetoru a nizozemské poradenské společnosti Stork Demtec; v letech 1993 až 1996 pracoval ve společnosti Ernst&Young; od roku 1996 byl ředitelem penzijního fondu Winterthur; v roce 2002 se stal generálním ředitelem a předsedou představenstva pojišťovny Winterthur (později přejmenované na Credit Suisse Life and Pensions, poté opět Winterthur a poté AXA) a byl členem statutárních orgánů řady společností skupiny AXA

Rodina: rozvedený, bezdětný; podle tisku žije s dcerou obchodníka Ranka Peciče, přítele exprezidenta Václava Klause

Ostatní:
- Byl opakovaně kritizován v souvislosti se statisícovými platy manažerů ČD a jejich údajně rozmařilým motivačním systémem. Sám Žaluda dříve uvedl, že jeho plat činí 500.000 korun měsíčně.
- Dráhy rovněž čelí kritice za obří úvěry, které si podnik pod Žaludovým vedením vzal na nákup nových vlaků. "Jsme zdravá firma, která si s sebou nese historický vnitřní dluh zanedbaného vozového parku," hájil růst zadlužení Žaluda loni na jaře.
- Velkým kritikem Žaludova vedení ČD je bývalý dlouholetý předseda Odborového svazu železničářů (OSŽ) a bývalý člen dozorčí rady Jaroslav Dušek. V roce 2009 řekl, že se vedení firmy chová jako drancující loupežníci.
- Už v létě 2010 se v médiích spekulovalo o brzkém Žaludově konci v čele ČD. Důvodem byla kritika ze strany několika vlivných politiků, kterým vadilo, že Žaluda odvolal tehdejšího šéfa ČD Cargo Josefa Bazalu, aniž by to předem konzultoval například s ministrem dopravy. O Žaludově nedobrovolném odchodu se v tisku spekulovalo také na podzim 2011. Šéf ČD tehdy o místo nepřišel, ale podle novin mu byly omezeny pravomoci.
- Po nedávné rozsáhlé personální obměně dozorčí rady ČD, kterou provedl ministr dopravy Zdeněk Žák, se o Žaludově konci spekulovalo znovu. Žák se přitom pokusil Žaludu odvolat už v roce 2009, tehdy ještě jako náměstek ministra dopravy.
- V únoru 2011 média informovala o tom, že Žaluda odletěl na golf do Spojených arabských emirátů ve společnosti několika významných byznysmenů, mimo jiné s kontroverzním lobbistou Romanem Janouškem nebo šéfem firmy Škoda Transportation Tomášem Krskem. Škoda Transportation přitom patří k významným dodavatelům ČD.
- Počátkem letošního roku žádal Žaludovo odvolání z čela ČD podnikatel Radim Jančura, provozovatel konkurenční železniční společnosti RegioJet. Podle Jančury Žaluda manipuloval s informacemi, které se týkaly rozdělování dotací na jednotlivé dálkové linky, a zhoršil prý hospodářskou situaci národního železničního dopravce. České dráhy to popřely.
- Žaludovo jméno se na veřejnosti objevilo také v souvislostí s kauzou Jany Nagyové. Jeden z aktérů případu údajné korupce, někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček, totiž loni v říjnu zasedl v představenstvu ČD. Podle tisku se tak stalo i díky Žaludově intervenci v dozorčí radě drah.
- Žaluda strávil k červenci 2013 v křesle generálního ředitele ČD téměř pět a půl roku, což je nejdéle ze všech ředitelů Českých drah. Podobně dlouho vydržel ve funkci jen Dalibor Zelený, který národního železničního dopravce vedl čtyři a půl roku, od září 1998 do března 2003. Ostatní šéfové drah v éře samostatné ČR vydrželi v křesle nejčastěji kolem dvou let.