Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Lidé ve VZ » Instituce

Instituce

:
1 2 Další stránka

Ing. Petr Rafaj

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

JUDr. Martin Roman

generální ředitel ČEZ, a.s.

Svatopluk Sýkora

Bývalý generální ředitel Lesů ČR

Ing. Petr Žaluda

Bývalý generální ředitel Českých drah
 • Historie: Vzdělání: Vysoké učení technické v Brně (studium zakončil v roce 1989); později absolvoval studijní programy na univerzitě v nizozemském Utrechtu, na britské Sheffield Business School a na International Business Seminar ve švýcarském Winterthuru

  Praxe: začínal v brněnském Zetoru a nizozemské poradenské společnosti Stork Demtec; v letech 1993 až 1996 pracoval ve společnosti Ernst&Young; od roku 1996 byl ředitelem penzijního fondu Winterthur; v roce 2002 se stal generálním ředitelem a předsedou představenstva pojišťovny Winterthur (později přejmenované na Credit Suisse Life and Pensions, poté opět Winterthur a poté AXA) a byl členem statutárních orgánů řady společností skupiny AXA

  Rodina: rozvedený, bezdětný; podle tisku žije s dcerou obchodníka Ranka Peciče, přítele exprezidenta Václava Klause

  Ostatní:
  - Byl opakovaně kritizován v souvislosti se statisícovými platy manažerů ČD a jejich údajně rozmařilým motivačním systémem. Sám Žaluda dříve uvedl, že jeho plat činí 500.000 korun měsíčně.
  - Dráhy rovněž čelí kritice za obří úvěry, které si podnik pod Žaludovým vedením vzal na nákup nových vlaků. "Jsme zdravá firma, která si s sebou nese historický vnitřní dluh zanedbaného vozového parku," hájil růst zadlužení Žaluda loni na jaře.
  - Velkým kritikem Žaludova vedení ČD je bývalý dlouholetý předseda Odborového svazu železničářů (OSŽ) a bývalý člen dozorčí rady Jaroslav Dušek. V roce 2009 řekl, že se vedení firmy chová jako drancující loupežníci.
  - Už v létě 2010 se v médiích spekulovalo o brzkém Žaludově konci v čele ČD. Důvodem byla kritika ze strany několika vlivných politiků, kterým vadilo, že Žaluda odvolal tehdejšího šéfa ČD Cargo Josefa Bazalu, aniž by to předem konzultoval například s ministrem dopravy. O Žaludově nedobrovolném odchodu se v tisku spekulovalo také na podzim 2011. Šéf ČD tehdy o místo nepřišel, ale podle novin mu byly omezeny pravomoci.
  - Po nedávné rozsáhlé personální obměně dozorčí rady ČD, kterou provedl ministr dopravy Zdeněk Žák, se o Žaludově konci spekulovalo znovu. Žák se přitom pokusil Žaludu odvolat už v roce 2009, tehdy ještě jako náměstek ministra dopravy.
  - V únoru 2011 média informovala o tom, že Žaluda odletěl na golf do Spojených arabských emirátů ve společnosti několika významných byznysmenů, mimo jiné s kontroverzním lobbistou Romanem Janouškem nebo šéfem firmy Škoda Transportation Tomášem Krskem. Škoda Transportation přitom patří k významným dodavatelům ČD.
  - Počátkem letošního roku žádal Žaludovo odvolání z čela ČD podnikatel Radim Jančura, provozovatel konkurenční železniční společnosti RegioJet. Podle Jančury Žaluda manipuloval s informacemi, které se týkaly rozdělování dotací na jednotlivé dálkové linky, a zhoršil prý hospodářskou situaci národního železničního dopravce. České dráhy to popřely.
  - Žaludovo jméno se na veřejnosti objevilo také v souvislostí s kauzou Jany Nagyové. Jeden z aktérů případu údajné korupce, někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček, totiž loni v říjnu zasedl v představenstvu ČD. Podle tisku se tak stalo i díky Žaludově intervenci v dozorčí radě drah.
  - Žaluda strávil k červenci 2013 v křesle generálního ředitele ČD téměř pět a půl roku, což je nejdéle ze všech ředitelů Českých drah. Podobně dlouho vydržel ve funkci jen Dalibor Zelený, který národního železničního dopravce vedl čtyři a půl roku, od září 1998 do března 2003. Ostatní šéfové drah v éře samostatné ČR vydrželi v křesle nejčastěji kolem dvou let.

Ing. Marcela Hrdá

generální ředitelka České pošty

Mgr. Jiří Janeček

Bývalý generální ředitel České televize

Mgr. art. Peter Duhan

prozatímní ředitel Českého rozhlasu

Ing. Martin Dvořák

bývalý ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy

Ing. František Dohnal

Bývalý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu

Plk. Mgr. Petr Lessy

Policejní prezident
1 2 Další stránka

Zpět na katalog