Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zrušenou obří pokutou pro ČD se bude znovu zabývat soud

Zrušenou obří pokutou pro ČD se bude znovu zabývat soud

Zrušenou obří pokutou pro ČD se bude znovu zabývat soud

10.4.2015 11:26, Zdroj: ČTK

Brno - Čtvrtmiliardovou pokutou, kterou Českým drahám v roce 2009 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zneužití dominantního postavení v nákladní dopravě, se bude zabývat zřejmě znovu Nejvyšší správní soud. Sankci minulý týden zrušil Krajský soud v Brně, ÚOHS ale podá kasační stížnost. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

"S verdiktem soudu nesouhlasíme. Zatím si děláme rozbor rozsudku, ale kasační stížnost podáme," řekl ČTK Rafaj. NSS bude mít případ na stole už podruhé.

České dráhy měly původně platit 270 milionů korun, bývalý předseda ÚOHS Martin Pecina ale pokutu následně snížil na 254 milionů. Pokuta se týká období, kdy nákladní doprava byla součástí Českých drah a nebyla vyčleněna do dceřiné ČD Cargo. Její výplata byla dosud odložená, dráhy ji tedy nezaplatily.

České dráhy proti nařízené pokutě protestovaly a požadovaly, aby pokuta za zneužití dominantního postavení v nákladní dopravě přešla na dceřinou společnost, nákladního železničního dopravce ČD Cargo. Krajský soud letos v dubnu pokutu zrušil proto, že ve správním řízení nebylo prokázáno uplatňování podnákladových cen. Jeden z důkazů navíc údajně nebyl opatřen zákonným způsobem.

Podle ÚOHS dráhy ještě v době, kdy provozovaly nákladní dopravu, zvýhodňovaly některé své klienty, když jim počítaly rozdílné ceny. U úřadu si stěžoval slovenský konkurent ŠPED-TRANS Levice, podle nějž ČD zvýhodňovaly některé zákazníky, a tak si je zavazovaly ke dlouhodobé spolupráci. Údajně to omezovalo konkurenci a také znevýhodňovalo jiné zákazníky, kteří lepší cenu nedostali.

ČD podle úřadu nabídly některým klientům tak nevýhodné podmínky, že těmto firmám znemožňovaly vstoupit na trh železniční nákladní dopravy a působit na něm. ČD také nabízely výhodnější nabídky těm svým zákazníkům, kteří byli osloveni alternativní nabídkou od konkurence, a tím byl opět konkurenci ztížen vstup na trh.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.8 + 40.4) *

Zpět na přehled