Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zrušení tendru na dostavbu Temelína bylo správné, píše tisk

Zrušení tendru na dostavbu Temelína bylo správné, píše tisk

Zrušení tendru na dostavbu Temelína bylo správné, píše tisk

11.4.2014 08:01, Zdroj: ČTK

Praha - Čtvrteční rozhodnutí energetické společnosti ČEZ zrušit tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín bylo z ekonomického pohledu pochopitelné a schylovalo se k němu už delší dobu. Takový postoj převažuje v komentářích na stránkách dnešního domácího tisku.

"Rána z milosti skončila zbytečný projekt v Temelíně," shrnuje tyto názory titulek komentáře Mladé fronty Dnes. Vzhledem k vývoji cen elektřiny neměl ČEZ po odmítnutí státních garancí jinou volbu, soudí redaktor tohoto deníku. "Dnes není jasné pouze to, proč společnost ČEZ, případně předchozí vlády tak dlouho váhaly se zrušením veřejné soutěže. Může za tím být síla atomové lobby, která dokázala využít všeobecnou oblibu atomových elektráren v Česku," uvedl.

Podle Hospodářských novin bylo o zrušení tendru rozhodnuto zřejmě už dávno. "Překvapil možná jen rychlý spád událostí v posledních dnech a až zábavná sehranost klíčových aktérů v závěrečném dějství," poukázal autor komentáře na skutečnost, jak rychle na sebe tento týden navazovala klíčová vyjádření zainteresovaných stran.

V pondělí generální ředitel ČEZ Daniel Beneš prohlásil, že bez státní podpory Temelín dostavěn nebude. Ve středu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že vláda jakýkoliv typ státních záruk neposkytne, načež byl ve čtvrtek tendr zrušen. "Na to, že tendr běžel s plnou vážností poměrně dlouhou dobu (vše začalo v roce 2008), proběhlo ukončení tendru až "strojově" hladce," poznamenal k tomu komentátor HN.

Zrušení tendru považuje za dobrou zprávu, která navíc otevřela možnosti dalšího vývoje. Vláda a odborná veřejnost podle něj nyní mohou vytvořit novou koncepci vývoje české energetiky.

V komentáři Lidových novin označil čtvrteční rozhodnutí společnosti ČEZ za očekávané i František Hezoučký, který byl v letech 1999 až 2003 výkonným ředitelem divize výstavba JE Temelín a členem představenstva této energetické firmy. "Už přes rok bylo zřetelné, že se čeká na vhodnou příležitost, aby byl tendr na Temelín 3, 4 zrušen," uvedl.

Přesto si myslí, že ČEZ i stát, který je jeho majoritním akcionářem, tímto krokem ztratili důvěryhodnost. Pokud by se v budoucnu rozhodlo o dostavbě této jaderné elektrárny, neměla by podle něj být vypisována mezinárodní soutěž, ale zakázku by měly dostat domácí firmy. "Existuje osvědčený model výstavby použitý na Dukovanech i Temelíně: Koupit příslušnou část projektu, kterou u nás nemáme, a postavit si další bloky sami," napsal s tím, že by tomu důvěřoval více než zahraničnímu dodavateli.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.2 + 28.2) *

Zpět na přehled