Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zpravodajci se proti rozsudku v kauze rozvědky odvolali

Zpravodajci se proti rozsudku v kauze rozvědky odvolali

Zpravodajci se proti rozsudku v kauze rozvědky odvolali

22.11.2017 13:03, Zdroj: ČTK

Praha - Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, zpravodajec Jan Pohůnek a Kovandův předchůdce Ondrej Páleník, které dnes soud nepravomocně uznal vinnými ze zneužití vojenské tajné služby, se proti rozsudku na místě odvolali. Právník Jany Nečasové (dříve Nagyové), která podle verdiktu zneužití zosnovala, si pro případné odvolání ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Stejně učinil i státní zástupce Rostislav Bajger. Obvodní soud pro Prahu 1 obžalovaným uložil podmíněné tresty.

Současná manželka a dřívější šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase dnes k soudu nepřišla. Podle rozsudku v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby sledovali Nečasovu tehdejší manželku Radku. Obžaloba tvrdí, že chtěla získáním informací uspíšit Nečasův rozvod. Později nechala podle rozsudku sledovat také dva zaměstnance úřadu vlády.

Nečasová vinu odmítá. Stejně tak ji popírají i zpravodajci, kteří tvrdí, že neprováděli sledování, ale tzv. kontrasledování kvůli tomu, že se premiér obával o bezpečí své rodiny. Totéž soudu řekl i Nečas, Podle soudkyně Pavly Hájkové ale ve výpovědi nemluvil pravdu, když tvrdil, že zpravodajce požádal o sledování své rodiny sám.

Výpověď Nečasové označila Hájková za účelovou a učiněnou ve snaze vyhnout se trestní odpovědnosti. Upozornila na to, že v přípravném řízení vypovídala jinak než u hlavního líčení, kdy výpověď s Nečasem sjednotila. Právník Nečasové Eduard Bruna dnes novinářům řekl, že Nečasová rozpory vysvětlila ve své závěrečné řeči, která však byla neveřejná. Dřív podle něho o údajném kontrasledování nemohla mluvit, protože se bála, že Nečase ohrozí. Kovanda i Páleník rozsudek odmítli komentovat.

Státní zástupce Rostislav Bajger požadoval pro obžalované nepodmíněné tresty vězení od tří let a čtyř měsíců do tří let a deseti měsíců. S odvoláním chce počkat do doby, než obdrží písemné odůvodnění rozsudku. Stejně tak vyčká s případným obviněním Nečase z křivé výpovědi. "Zatím nechci spekulovat," řekl novinářům.

Hájková nevyhověla Bajgerově návrhu zejména proto, že od zahájení trestního stíhání uplynula dlouhá doba, která byla zapříčiněna průtahy v řízení. Ty ale nezpůsobili obžalovaní, kteří podle Hájkové v hlavním líčení naopak spolupracovali. U Páleníka a Kovandy navíc jako polehčující okolnosti vyzdvihla, že se v armádě zasloužili o zájmy státu.

Kovanda s Pohůnkem se podle soudu dopustili nejen zneužití pravomoci, ale také porušení povinnosti při správě cizího majetku. Zaměstnance vlády totiž nechali sledovat detektivní agenturou, které vyplatili částku 125.000 korun. Tuto sumu jim rozsudek uložil nahradit ministerstvu obrany.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.2 + 4.5) *

Zpět na přehled