Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 21. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zmocněncem pro jadernou energetiku vláda schválila Jána Štullera

Zmocněncem pro jadernou energetiku vláda schválila Jána Štullera

Zmocněncem pro jadernou energetiku vláda schválila Jána Štullera

15.6.2016 12:07, Zdroj: ČTK

Praha - Vládním zmocněncem pro jadernou energetiku, který by měl koordinovat výstavbu nových jaderných bloků, dnes schválila vláda Jána Štullera. Informoval o tom ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Štuller, který v 90. letech působil jako předseda Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, zvítězil ve výběrovém řízení. Jmenován byl na čtyři roky.

Štuller byl po rozdělení České a Slovenské Federativní republiky jmenován prvním předsedou nově vzniklého Státního ústavu pro jadernou bezpečnost, funkci vykonával do roku 1999.

Letos v březnu se na svém prvním zasedání sešel nový stálý výbor pro jadernou energetiku, který má na výstavbu nových jaderných bloků také dohlížet. V čele výboru je ministr Mládek.

Loni v červnu vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby. Právě s tím by měl nově vzniklý výbor mimo jiné pomoci.

V Česku pochází z jaderných zdrojů asi třetina vyrobené elektřiny. Podle Státní energetické koncepce se má podíl jádra do budoucna zvyšovat. V roce 2050 má jádro zajišťovat polovinu vyrobené elektřiny v ČR.

Energetická společnost ČEZ zrušila v dubnu 2014 tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Důvodem bylo, že vláda na stavbu neposkytla státní garance. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.2 + 33.8) *

Zpět na přehled