Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 26. 3. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zlínský soud znovu projednává daňovou kauzu Romana Vaškůje

Zlínský soud znovu projednává daňovou kauzu Romana Vaškůje

Zlínský soud znovu projednává daňovou kauzu Romana Vaškůje

16.4.2018 09:45, Zdroj: ČTK

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes začal znovu projednávat případ podnikatele Romana Vaškůje a jeho údajných kompliců týkající se daňového úniku při obchodech s leteckým petrolejem. Škoda podle obžaloby přesáhla 157 milionů korun. Věc do Zlína už podruhé vrátil vrchní soud. Zrušil rozsudek krajského soudu z července 2016, který Vaškůjovi uložil osm a podnikateli Stanislavu Nedbálkovi šest let vězení. U obchodníka s pohonnými hmotami Radomíra Vybírala od uložení souhrnného trestu upustil, neboť muž byl už dřív za daňové delikty potrestán 13 lety.

Dnešního hlavního líčení se účastnil pouze Nedbálek, Vybíral a Vaškůj k soudu nepřišli. Podle Vaškůjova obhájce se jeho klient ve Vídni zotavuje po operaci, z jednání se ale na rozdíl od Vybírala řádně neomluvil. Předsedkyně senátu Iveta Šperlichová proto hlavní líčení po několika minutách odročila na neurčito za účelem zjištění Vaškůjova zdravotního stavu.

Jak dnes ČTK řekl státní zástupce Michal Galát, vrchní soud věc vrátil ke krajskému soudu z právních důvodů. "Soud má především vyjasnit, který z podnikatelských subjektů byl povinen odvést spotřební daň," uvedl Galát. Podle Šperlichové požaduje vrchní soud odborné vyjádření Generálního ředitelství cel.

Případ se týká obchodů, kterými se od května do prosince 2004 údajně zabývala společnost Discovery Travel (DT). Vaškůj byl jejím generálním ředitelem, Nedbálek předsedou představenstva. Podle spisu muži nakupovali letecký petrolej a předstírali, že má být použit do letadel. Byl by tak osvobozen od spotřební daně z minerálních olejů. Velkou část paliva ale firma využila jinak, byla smíchána s naftou a prodána čerpacím stanicím pro využití v silniční dopravěm tvrdí obžaloba.

Podle ní nákup petroleje dojednával Vaškůj, který prý dodavatele nepravdivě informoval o dodávkách bez nutnosti platit spotřební daň. Vybíral údajně jako hlava skupiny zajišťoval financování nákupu a distribuoval pohonné hmoty na čerpací stanice. Nedbálek zřejmě podepsal smlouvu mezi dodavatelem a DT, přičemž podle obžaloby věděl, že část leteckého petroleje bude využita jinak, což podle státního zástupce i organizoval. Obžalovaní, kterým hrozí až deset let, vinu dlouhodobě popírají.

Kromě Vaškůje, Nedbálka a Vybírala byl v případu obžalován úředník Dušan Gajdošík. Stejně jako u Vybírala mu krajský soud další trest neuložil, protože ho už vrchní soud potrestal za machinace s DPH při obchodech s pohonnými hmotami. Odpykává si 9,5 roku vězení.

Vaškůj byl v květnu 2009 odsouzen na 7,5 roku za jiné daňové úniky při obchodování s palivy, z vězení byl v roce 2012 podmíněně propuštěn. Vaškůj čelil i podezření z podplácení korunní svědkyně v kauze Čunek Marcely Urbanové. Trestní stíhání ale bylo zastaveno jako neúčelné, neboť Vaškůjovi by s ohledem na jeho dřívější odsouzení nehrozil vyšší trest.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.5 + 40.7) *

Zpět na přehled