Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zlínský soud stále nerozhodl v kauze nelegálního čerpání dotací

Zlínský soud stále nerozhodl v kauze nelegálního čerpání dotací

Zlínský soud stále nerozhodl v kauze nelegálního čerpání dotací

1.11.2018 10:55, Zdroj: ČTK

Zlín - Krajský soud ve Zlíně stále nerozhodl v případu neoprávněného čerpání evropských dotací. Před soudem dnes zazněly závěrečné řeči obžalovaných, rozsudek by měl soud vynést 12. listopadu. Předseda senátu Radomír Koudela zdůvodnil další odročení hlavního líčení právní složitostí případu, kvůli níž potřebuje senát dost času na poradu.

Obžalobě čelí šest lidí, z toho tři někdejší pracovníci Regionálního operačního programu Střední Morava (ROP) a tři jednatelé ubytovacích firem, kteří o dotace žádali. Hrozí jim až 12 let vězení. V kauze figurují také čtyři firmy. Způsobená škoda dosáhla podle původního znění obžaloby desítek milionů korun.

Hlavním organizátorem nelegální činnosti byl podle spisu Karel Holoubek ze Zlína, někdejší vedoucí odboru kontroly a plateb ROP. Spolu s kolegy podle obžaloby využíval znalostí a informací nabytých při práci a v rozporu s regulemi Evropské unie pomáhal za peníze získat a vyčerpat žadatelům dotace na výstavbu ubytovacích zařízení ve Zlínském kraji. "Vědomě jsem nespáchal nic, co by mělo poškodit úřad," řekl dnes Holoubek.

Připustil pochybení vůči etickému kodexu bývalého zaměstnavatele, stejně jako jeho někdejší kolegové Antonín Hajdušek a Hana Strnadelová. Páchání trestné činnosti, ze které jsou obžalováni, si však není ani jeden z nich vědom. Finanční částky v řádu několika tisíc korun, které přijali od žadatelů o dotace za pomoc s jejich administrací, vnímají jako kompenzaci za čas strávený vyřizováním dokumentů. Odmítli, že by šlo o úplatek.

Státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová navrhla většině obžalovaných, mezi něž patří i jednatelé ubytovacích firem Jaroslav Šesták, Jaromír Vystrčil a Michal Kozlovský, podmínky a peněžité tresty od 80.000 do 200.000 korun. Finanční tresty 500.000 Kč, respektive milion, žádá pro společnosti RADEAN a Z - FIN. Firmy QUANTUM CZ a RAINER CZ mají být obžaloby zproštěny, míní.

Obžalovaní jsou stíháni za zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškození finančních zájmů Evropské unie, podplácení a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Žalobkyně už dříve uvedla, že nebylo zjištěno, že by počínání obžalovaných ovlivnilo proces schválení a poskytnutí dotace. Jednání pracovníků ROP bylo podle ní vedeno snahou o přivýdělek. Zneužití pravomoci úřední osoby se však podle ní nepodařilo obžalovaným prokázat.

Prostřednictvím ROP Střední Morava proudily dotace z EU do Olomouckého a Zlínského kraje. Jednatelé ubytovacích zařízení podle obžaloby nelegálně žádali o dotace na pět projektů za více než 82 milionů korun. Podařilo se jim údajně získat 50 milionů korun, jeden z projektů podporu nezískal. Nezákonné čerpání spočívalo například v ovlivňování výběrového řízení na vítěze zhotovitele stavby nebo falšování údajů o finančním zdraví firmy, píše se ve spisu. Kriminalisté zjistili, že nezákonné získávání dotací trvalo od roku 2008 do roku 2015.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.6 + 27.8) *

Zpět na přehled