Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zlínský soud pokračuje v projednávání případu dotačních podvodů

Zlínský soud pokračuje v projednávání případu dotačních podvodů

Zlínský soud pokračuje v projednávání případu dotačních podvodů

4.10.2018 10:26, Zdroj: ČTK

Zlín - Dva bývalí pracovníci Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava dnes u zlínského krajského soudu vypovídali v případu neoprávněného čerpání evropských dotací. Spolu s nimi čelí obžalobě i jejich někdejší nadřízený a tři jednatelé ubytovacích firem, kteří o dotace žádali. V případě prokázání viny jim hrozí až 12 let vězení. V kauze figurují i čtyři firmy. Způsobená škoda dosáhla podle spisu desítek milionů korun.

Bývalý právník odboru kontroly a plateb ROP Antonín Hajdušek přiznal, že v případě dvou podnikatelských projektů přijal za pomoc s jejich přípravou od příjemců dotací 5000 korun a 4000 nebo 5000 korun. "Uznávám, že jsem se ocitl za hranou, za tou čarou. Byla obrovská chyba, že jsem za to peníze přijal. Neměl jsem představu o tom, že bych byl úřední osobou," řekl Hajdušek. Zodpovědný byl za kontrolu veřejných zakázek, uvedl.

Někdejší úřednice ROP Hana Strnadelová řekla, že nikdy neovlivňovala hodnocení projektů a nezvýhodňovala žadatele o dotace. Uvedla však, že žadatelům pomáhala při vyplňování příslušných dokumentů, aby splnili administrativní požadavky. "Výhoda byla o tom, pohlídat jak a kdy zadat formulář do systému," řekla Strnadelová. I ona připustila, že za administrativní výpomoc žadatelům dostávala peníze, které neuvedla v daňovém přiznání. Vnímá to jako pochybení vůči etickému kodexu.

Hlavním organizátorem podvodů byl podle obžaloby Karel Holoubek ze Zlína, někdejší vedoucí odboru kontroly a plateb ROP. Spolu s dalšími zmíněnými kolegy údajně využíval znalostí a informací nabytých při práci a v rozporu s regulemi Evropské unie pomáhal za finanční odměnu získat a vyčerpat žadatelům dotace na výstavbu ubytovacích zařízení ve Zlínském kraji.

Prostřednictvím ROP Střední Morava proudily dotace z Evropské unie do Olomouckého a Zlínského kraje. Jednatelé ubytovacích zařízení podle obžaloby nelegálně žádali o dotace na pět projektů za více než 82 milionů korun. Podařilo se jim údajně získat dotace 50 milionů korun, jeden z projektů podporu nezískal. Nezákonné čerpání spočívalo podle spisu například v ovlivňování výběrového řízení na vítěze zhotovitele stavby nebo falšování údajů o finančním zdraví firmy.

Holoubek už dříve u soudu připustil, že podnikateli Jaroslavu Šestákovi za peníze poskytoval nadstandardní služby. Porušení zákona si však prý není vědom. Odmítl, že by šlo o úplatek, jak mu klade za vinu obžaloba. Šesták, který dotace využil na výstavbu dvou ubytovacích zařízení, odmítl u soudu vypovídat.

Kriminalisté zjistili, že nezákonné získávání dotací trvalo mezi lety 2008 až 2015. Případem se zabývali od roku 2014 na základě oznámení podnikatele, kterému se nezdálo zcela legální čerpání dotací z evropských fondů, o něž požádal. Obžalovaní jsou stíháni za trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškození finančních zájmů Evropské unie, podplácení a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Hlavní líčení pokračuje výpověďmi dalších obžalovaných. Nařízeno je i na další dny v říjnu a listopadu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.6 + 41.1) *

Zpět na přehled