Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zlínský soud dnes nerozhodl v daňové kauze Romana Vaškůje

Zlínský soud dnes nerozhodl v daňové kauze Romana Vaškůje

Zlínský soud dnes nerozhodl v daňové kauze Romana Vaškůje

8.6.2018 10:50, Zdroj: ČTK

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes nerozhodl v kauze podnikatele Romana Vaškůje a jeho údajných kompliců týkající se daňového úniku při obchodech s leteckým petrolejem. Škoda podle obžaloby přesáhla 157 milionů korun. Vaškůj dnes spolu s dalším obžalovaným, Stanislavem Nedbálkem, uspěli s písemnou námitkou podjatosti. Týkala se vyjádření Generálního ředitelství cel, které si soud při jednom z minulých jednání vyžádal. Předsedkyně senátu Iveta Šperlichová odročila hlavní líčení na 13. srpna.

Vyjádření Generálního ředitelství cel stvrdil jeho zaměstnanec, který však v minulosti působil jako správce daně u společnosti Total. Firma mimo jiné prodávala letecký petrolej také společnosti Discovery Travel (DT), ve které obžalovaní figurovali. Soud proto uznal námitku podjatosti jako důvodnou a vyžádal si, aby vyjádření stvrdil za celníky někdo jiný.

Projednávaný případ se týká obchodů, kterými se od května do prosince 2004 údajně DT zabývala. Vaškůj byl jejím generálním ředitelem, Nedbálek předsedou představenstva. Podle spisu muži nakupovali letecký petrolej a předstírali, že má být použit do letadel. Byl by tak osvobozen od spotřební daně z minerálních olejů. Velkou část paliva ale firma podle obžaloby využila jinak, byla podle ní smíchána s naftou a prodána čerpacím stanicím pro využití v silniční dopravě.

Podle obžaloby nákup petroleje dojednával Vaškůj, který dodavatele nepravdivě informoval o dodávkách bez nutnosti platit spotřební daň. Radomír Vybíral podle spisu jako hlava skupiny zajišťoval financování nákupu a distribuoval pohonné hmoty na čerpací stanice. Nedbálek zřejmě podepsal smlouvu mezi dodavatelem a DT, přičemž podle obžaloby věděl, že část leteckého petroleje bude využita jinak, což prý i organizoval. Obžalovaní, jimž hrozí až deset let vězení, vinu popírají. Dnešního líčení se zúčastnil pouze Nedbálek, Vaškůj s Vybíralem se z něj omluvili.

Případ do Zlína už podruhé vrátil Vrchní soud v Olomouci, jenž loni zrušil rozsudek krajského soudu z července 2016, který Vaškůjovi ve zmiňované kauze uložil osm a Nedbálkovi šest let vězení. U obchodníka s pohonnými hmotami Vybírala od uložení souhrnného trestu upustil, neboť muž byl dříve za daňové delikty potrestán 13 lety. V případu byl obžalován i úředník Dušan Gajdošík. Stejně jako u Vybírala mu krajský soud před dvěma lety další trest neuložil, protože ho už vrchní soud potrestal za machinace s DPH při obchodech s pohonnými hmotami. Odpykává si 9,5 roku vězení.

Vaškůj byl v květnu 2009 odsouzen na 7,5 roku za jiné daňové úniky při obchodování s palivy, z vězení byl v roce 2012 podmíněně propuštěn. Vaškůj čelil i podezření z údajného podplácení korunní svědkyně v kauze Čunek Marcely Urbanové. Trestní stíhání ale bylo zastaveno jako neúčelné, neboť Vaškůjovi by s ohledem na jeho dřívější odsouzení nehrozil vyšší trest.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.1 + 7.6) *

Zpět na přehled