Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Žideničtí politici míří k soudu kvůli zakázkám

Žideničtí politici míří k soudu kvůli zakázkám

Žideničtí politici míří k soudu kvůli zakázkám

22.7.2015 09:19, Zdroj: ČTK

Brno - Brněnský městský státní zástupce Jan Petrásek podal žalobu na Jiřího Nesibu a Mariána Hnáta (oba ČSSD). Bývalí radní v Brně-Židenicích skončí u soudu společně se šesti firmami za údajnou manipulaci veřejných zakázek. Hrozí jim dva roky až osm let vězení. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes.

"Předem se domlouvali, jak výběrové řízení dopadne. Radnice oslovila tři firmy, aby se o zakázku ucházely. Následně mezi sebou komunikovaly. Dvě firmy hrály bílé koně. Všechny měly domluvené, jaké ceny nabídnou," řekl deníku Petrásek.

Vyšetřování se podle Petráska protáhlo kvůli procesním záležitostem. Společně s politiky, kteří radnici v minulém volebním období v koalici s ODS a Zelenou pro Židenice ovládali, u soudu skončí i šest firem. K tomu se ještě budou v soudní síni zpovídat lidé z vedení firem a právník radnice Lukáš Rafaj. Proces se podle státního zástupce někteří snažili oddálit tím, že si nepřebírali obsílky.

Hnát i Nesiba se v uplynulých měsících hájili tím, že jejich stíhání je výsledkem politického boje. Za nevinného se Nesiba prohlašoval podle Mf Dnes i poté, co se dozvěděl, že ho obžaloval státní zástupce. "V trestním řízení nebyl podán žádný důkaz o porušení zákona směrem k mé osobě. Vše je domněnka, kterou žádná výpověď nepotvrdila. Policie byla uvedena v omyl. Naopak dle mých pokynů se zakázky zadávaly transparentněji," řekl deníku někdejší místostarosta.

Podle státního zastupitelství byly zakázky, kterých se obžaloba týká, do dvou milionů korun. V takovém případě zákon umožňuje radnici oslovit firmy, které se pak účastní soutěže přímo, a nabídku nemusí nikde zveřejňovat. Policisté podle Petráska nezákonnosti doložili odposlechy.

Nesiba s Hnátem museli radnici opustit po loňských říjnových komunálních, když nastoupila současná koalice ANO, KDU-ČSL a TOP 09, kterou vede krasobruslařský mistr světa z roku 1995 René Novotný (ANO). Na radnici ale doteď pracuje obžalovaný právník Rafaj.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (49.4 + 32.9) *

Zpět na přehled