Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zemědělci chtějí, aby ministr Fuksa zůstal ve funkci

Zemědělci chtějí, aby ministr Fuksa zůstal ve funkci

Zemědělci chtějí, aby ministr Fuksa zůstal ve funkci

13.4.2011 08:20, Zdroj: ČTK

Zemědělské nevládní organizace podporují setrvání ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS) ve funkci. Za Fuksu se v pondělí a dnes postupně postavily Agrární komora, Asociace soukromého zemědělství, Zemědělský svaz ČR i Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů. Vládní Věci veřejné (VV) chtějí, aby Fuksa odstoupil, protože podle nich věděl o nekalých praktikách ve státním podniku Lesy ČR (LČR) a nezabránil jim.

Věci veřejné dnes podaly trestní oznámení kvůli údajně nezákonnému nakládání s penězi státního podniku Lesy ČR. Žádají odchod ministra Fuksy i šéfa firmy Svatopluka Sýkory.

"Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), jako stavovská a profesní organizace zastupující sedláky a další zájmové svazy po celém území ČR považuje tyto návrhy tak, jak byly prezentovány, za výhradně politicky motivovaný nátlak, který postrádá jakoukoli věcnou podstatu," uvedl předseda ASZ Josef Stehlík. "ASZ ČR proto s tímto návrhem zcela zásadně nesouhlasí a naopak vyjadřuje stávajícímu ministrovi zemědělství podporu na jeho setrvání ve funkci do konce volebního období," dodal.

Stehlík kladně ohodnotil především Fuksovo dosavadní tažení proti byrokracii v resortu a jeho podporu pozemkovým úpravám, které mají vyjasnit vlastnické vztahy k půdě nebo omezit vodní erozi.

Šéf Agrární komory Jan Veleba již v pondělí ocenil ministra za vyjednávání ve věci společné zemědělské politiky Evropské unie. "Z tohoto důvodu čeští zemědělci důrazně požadují setrvání tohoto ministra v české vládě a zastavení nepatřičných návrhů na jeho výměnu," uvedl Veleba, který v minulosti předchůdce současného ministra zpravidla kritizoval.

S dosavadním Fuksovým působením na ministerstvu je spokojen i předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. "Důvod k odvolání žádný není," řekl ČTK.

"Změna ministra by v tuto chvíli znamenala vážný krok zpět a zastavení reformního úsilí Fuksova týmu," podotkl předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Lubomír Burkoň.

Fuksovo odstoupení z funkce naopak požaduje Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMD), která ministra dlouhodobě kritizuje za připravovaný systém tendrů na práce v Lesích ČR. Systém, který prezident asociace Zdeněk Valný přirovnává k lichvě, podle něj Lesům ČR znemožňuje dostatečně kontrolovat kvalitu a množství těžebními společnostmi vytěženého dříví. "Způsob, kterým prosazoval Dřevěnou knihu, připomíná praktiky šedých struktur z filmů o mafiánech," řekl dnes ČTK Valný. Upozornil mimo jiné na to, že koncepci vláda po bouřlivé diskusi neschválila, ale pouze vzala na vědomí.

Podle Valného jsou Fuksovy a Sýkorovy nedávné kroky příčinou meziročně zhruba třetinového propadu exportu řeziva z ČR v lednu a únoru. "Chaos v Lesích (ČR) připravil české pily o zakázky a poškodil jejich konkurenceschopnost na zahraničních trzích. Nezapomínejme, že vyvolal i vlnu propouštění zaměstnanců a krachy firem," sdělil ČTK.

Podle Fuksy mají LČR po mnoha letech otevřeně připravenou a projednanou koncepci hospodaření založenou na poctivé soutěži firem o zakázky. "Zadávání zakázek podle Dřevěné knihy podporuje velká řada organizací počínaje lesnickými experty a konče Transparency International," uvedl v reakci na obvinění ze strany VV Fuksa.

Útok Věcí veřejných na ministerstvo a Lesy ČR podle něj může mít jen dva důvody. Buď je snahou o odvedení pozornosti od vlastních skandálů strany, nebo o udržení údajně netransparentního systému obchodu se dřevem se snahou profitovat z něj. "Potom, co jsem se dozvěděl o strategii VV v posledních dnech, mě to vlastně ani nepřekvapuje," uvedl ministr.

 

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.5 + 28.6) *

Zpět na přehled