Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman věří ve zlepšení ekonomických vztahů Česka a Francie

Zeman věří ve zlepšení ekonomických vztahů Česka a Francie

Zeman věří ve zlepšení ekonomických vztahů Česka a Francie

9.9.2014 13:53, Zdroj: ČTK

Paříž - Prezident Miloš Zeman věří v obnovení dobrých nejen politických, ale i ekonomických vztahů mezi Českem a Francií. Řekl to na dnešním setkání s francouzskými podnikateli v Paříži. Zeman také vyzdvihl některé zakázky českých i francouzských firem a vyzval francouzskou společnost Areva, aby se zúčastnila případného nového tendru na dostavbu Temelínu. Setkání se zúčastnil i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Zeman v úvodním proslovu uvedl, že český prezident nebyl na oficiální návštěvě Francie 11 let. "Doufám, že tato návštěva bude symbolizovat něco jako obnovení našich vztahů nejen v politické, ale i ekonomické oblasti," řekl český prezident a poznamenal, že politici by měli podnikatelům pomáhat "otevírat dveře".

Připomněl několik možných zakázek, které by mohly získat české firmy ve Francii nebo francouzské v Česku. Jednou z nich je podle českého prezidenta například dodávka 90.000 pušek pro francouzskou armádu nebo dostavba Temelína. Ze soutěže, která byla nakonec zrušena, byla před časem vyřazena francouzská společnost Areva. Zeman poznamenal, že byl proti tomuto postupu, a dodal, že doufá, že Areva se do případného nového tendru opět přihlásí.

S podnikateli diskutoval i Babiš. Se zástupci francouzských firem hovořil například o zvažované dodávce vrtulníků pro českou armádu nebo o zakázkách na železnici. "Chceme blíže spolupracovat s vaší zemí," řekl Babiš, podle kterého je ostuda, že český prezident přijel do Francie na oficiální návštěvu až po 11 letech.

Na podnikatelském semináři podle Babiše padl i dotaz na takzvané PPP projekty. Jde o spolupráci veřejného a soukromého sektoru, která vzniká za účelem využití zdrojů a schopností soukromého sektoru při zajištění veřejné infrastruktury nebo veřejných služeb. Babiš poznamenal, že ve Francii tento způsob placení veřejných zakázek funguje, a proto by se měl vyzkoušet i v Česku.

Z řad francouzských podnikatelů podle jednoho z účastníků padaly také otázky týkající se sankcí a zemědělství, podnikatelského prostředí v Česku, byrokracie nebo vztahu Zemana k Rusku. K této problematice český prezident zopakoval své dlouhodobé stanovisko, podle kterého je rusko-ukrajinský konflikt krátkodobého charakteru, zatímco problematika islámského radikalismu je dlouhodobým nebezpečím.

Zeman je na třídenní návštěvě Francie od pondělí. Dnes odpoledne se setká s prezidentem Françoisem Hollandem, ve středu má v plánu schůzku s předsedou vlády Manuelem Vallsem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.2 + 4.8) *

Zpět na přehled