Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman uvedl fond na krácení dluhu státu; chce zastavit plýtvání

Zeman uvedl fond na krácení dluhu státu; chce zastavit plýtvání

Zeman uvedl fond na krácení dluhu státu; chce zastavit plýtvání

19.6.2013 12:52, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes představil svůj Nadační fond na splácení státního dluhu, každý měsíc až do března 2018 do něj vloží 60.000 korun, tedy třetinu svého platu. Chce tím motivovat i ostatní lidi s vyššími příjmy, aby se na krácení státního dluhu podíleli. Hodlá také vytvořit tlak na to, aby se přestalo plýtvat ze státního rozpočtu.

"Chtěl bych vás informovat, že první splátku jsem již odeslal. A kromě toho jsem podepsal trvalý platební příkaz do března 2018," řekl novinářům Zeman. "Nedělám si samozřejmě iluze, že tato kapka do moře povede k drastické redukci státního dluhu, nicméně doufám, že se ke mně přidají i lidé s vysokými příjmy," uvedl prezident.

"Tento fond vnímáme jako sympatickou pozitivní iniciativu, ale bohužel nemůže znamenat řešení problémů zadluženosti ČR," poznamenal k Zemanově nadaci předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Zásadním problémem podle něj je, že pravicová vláda za sedm let veřejný dluh zdvojnásobila. Řešení proto podle Sobotky spočívá ve změně rozpočtové a hospodářské politiky, stát by měl zvýšit své pravidelné příjmy a omezit daňové úniky.

Za plýtvání Zeman považuje například budoucí zvažované zvýšení platů ústavních činitelů, které je obsaženo v rozpočtovém výhledu ministerstva financí, o 27 procent nebo navýšení dotací na obnovitelné zdroje o další dvě miliardy korun. Ministři, zákonodárci a ústavní soudci mají zmraženy platy do konce roku 2014. Pak se jim mají podle současné úpravy "rozmrazit", tedy fakticky skokově zvýšit.

"Pokládám tyto i některé další návrhy za naprosto nepřijatelné a budu apelovat na Poslaneckou sněmovnu, aby je při projednávání zákona o státním rozpočtu zamítla," řekl Zeman.

Jako prezident pobírá Zeman měsíční plat 186.300 korun hrubého. Dalších 173.300 korun měsíčně činí podle zákona "víceúčelová paušální náhrada". Pokud by poslal příspěvek ze všech svých platů, odešlo by do fondu celkem 3,6 milionu korun.

Sobotka nevyloučil, že by do prezidentského fondu mohl začít přispívat. Je podle něj na členech a sympatizantech ČSSD, zda se k takovému kroku rozhodnou.

Státní dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 48 miliard korun na 1,716 bilionu korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.6 + 41.5) *

Zpět na přehled