Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman slíbil podpořit rozšíření pravomocí NKÚ

Zeman slíbil podpořit rozšíření pravomocí NKÚ

Zeman slíbil podpořit rozšíření pravomocí NKÚ

25.6.2013 14:21, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman hodlá podpořit jakékoli návrhy, které úměrně rozšíří pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Systém bez kontrolních zpětných vazeb degeneruje, což se děje právě nyní, uvedl dnes Zeman na semináři k 20. výročí NKÚ.

"Obávám se, že takovou degenerativní situaci zažíváme právě dnes a že jednou z jejích příčin je nedostatek kontrolních vazeb a nedostatek pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu," prohlásil Zeman. Slíbil proto podporovat "jakýkoli zákon, který rozšíří úměrným způsobem pravomoci kontrolního úřadu, a to samozřejmě za předpokladu, že tyto pravomoci bude moci Nejvyšší kontrolní úřad také efektivně vykonávat.

Prezidenta NKÚ Miloslava Kalu i viceprezidentku Zdeňku Horníkovou ujistil svoji podporou. "Sdílím názor, že je samozřejmě zapotřebí nejenom ústavních změn, ale především přijetí zcela nového zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, který by především rozšířil okruh kontrolovaných institucí," řekl Zeman na následné tiskové konferenci.

Kontroloři by podle něj měli mít právo chodit například do polostátních firem, jako je ČEZ, i obdobných institucí, ale i do samospráv. Poukázal však na to, že právě v případě samospráv panuje největší spor mezi zákonodárci, zvláště pokud jsou třeba starosty. "Já sám se samozřejmě rovněž obávám nějakého byrokratického šikanování, a to je argument pro starosty," podotkl.

Na druhé straně připomněl příklady některých obcí, které se téměř ocitly před bankrotem právě proto, že je podle něj nikdo nekontroloval. "Exemplární případy všichni znáte: Smržovka u Tanvaldu, Rokytnice v Jizerských horách a zejména slavná obec Bublava, která si pořídila aquapark, aniž by měla zdroje vody," dodal.

Zeman také ocenil, že "došlo k rozumné politické dohodě", na jejímž základě mohl do čela úřadu jmenovat někdejšího poslance ČSSD Kalu a viceprezidentkou NKÚ pak někdejší poslankyni ODS Horníkovou. Přál by si, aby oba jednali v zájmu instituce, kterou řídí. Měli by být těmi, kdo "budou hájit svaté právo zpětné vazby, to znamená právo kontroly, a to i kontroly nad tím, co dnes bohužel kontrolováno není", dodal.

Prezident se pozastavil nad tím, že NKÚ podal jen maximálně pět trestních oznámení. Připomenul přitom, že první prezident NKÚ Lubomír Voleník byl "ostrý jako břitva" a že Zemanova vláda vždy podpořila jím předložené návrhy trestních oznámení. Kala by proto měl Voleníkova příkladu následovat i v této oblasti, dodala hlava státu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.1 + 37.5) *

Zpět na přehled