Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman se svými experty a Ťokem řešil v Lánech dopravu

Zeman se svými experty a Ťokem řešil v Lánech dopravu

Zeman se svými experty a Ťokem řešil v Lánech dopravu

10.6.2018 15:59, Zdroj: ČTK

Lány (Kladensko) - Prezident Miloš Zeman dnes se svým expertním týmem a ministrem dopravy v demisi Danem Ťokem (za ANO) řešil na zámku v Lánech aktuální situaci v dopravě. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že diskuse se vedla o problematice mýta, výstavbě dopravní infrastruktury a také o projektu vodního koridoru Dunaj-Odra.

Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden nevyloučil, že současný ministr dopravy Ťok bude pokračovat i v nové vládě, kterou by mělo sestavit hnutí ANO se sociálními demokraty s podporou komunistů. Ministr dříve uváděl, že necítí podporu ANO v kauze mýtného tendru, proto nechtěl pokračovat. Babiš uvedl, že Ťoka v mýtu podporuje.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v květnu zrušil, zatím nepravomocně, současný tendr na provozovatele mýtného systému po roce 2019. Ministerstvo dopravy v tendru vybralo konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera a slovenský SkyToll. Soutěže se účastnily ještě současný provozovatel Kapsch, maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems. Resort nyní řeší náhradní varianty řešení mýtného systému.

Ťok s Babišem na pondělní společné tiskové konferenci uvedli, že v Česku je nyní ve výstavbě téměř 200 kilometrů nových silnic. Kilometr dálnice podle nich stojí 152 milionů korun, což je o 55 procent méně než před deseti lety. Za uplynulé čtyři roky stát vydal na dopravní výstavbu celkem 385 miliard korun, dodali. Letos má zahajování nových staveb pokračovat, připravena je výstavba více než 150 kilometrů nových silnic. Vláda je kvůli pomalé výstavbě a opravám silnic dlouhodobě terčem kritiky.

Možnou výstavbou vodního koridoru Dunaj-Odra, respektive Dunaj-Odra-Labe se české vlády zabývají už od 90.let, zatím ale bez konkrétních výsledků. Zeman je velkým zastáncem a propagátorem projektu. Záměr počítá s propojením trojice řek s cílem umožnit plavbu nákladních lodí z Dunaje do Severního a Baltského moře. Současný projekt má řadu odpůrců, zejména z řad ekologů.

Sbor prezidentových poradců zasedl dnes v jeho druhém funkčním období potřetí. Také v uplynulých pěti letech se scházel v Lánech pravidelně. Poradci se Zemanem probírají různá témata týkající se například schvalování státního rozpočtu, velkých dopravních staveb nebo třeba změn v oblasti justice či policie. Na jednání bývají pozváni například ministři z daného oboru. Na konci dubna byla tématem měnová politika, před 14 dny energetika.

Podle internetových stránek Pražského hradu tvoří poradní tým prezidenta 11 členů včetně kancléře Vratislava Mynáře, někdejšího šéfa slušovického družstva Františka Čuby, který nedávno ze zdravotních důvodů rezignoval na svůj senátorský post, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka nebo prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (1.7 + 32.8) *

Zpět na přehled