Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman přijal ruskou delegaci, ocenil ekonomickou spolupráci

Zeman přijal ruskou delegaci, ocenil ekonomickou spolupráci

Zeman přijal ruskou delegaci, ocenil ekonomickou spolupráci

6.3.2019 20:01, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman přijal dnes na Pražském hradě delegaci vedenou ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem. Zeman ocenil vývoj ekonomické spolupráce s Ruskem. Manturov vyzdvihl turismus a potvrdil zájem na dalších investicích Ruska v ČR a českých v Rusku. ČTK to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Podle agentury TASS Zeman s Manturovem hovořil o ruské účasti na modernizaci Temelína a Dukovan a na projektu plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Návštěvu Manturova v České republice doprovodila diplomatická rozepře, kdy české úřady nepustily do země z bezpečnostních důvodů člena ministrovy delegace. Na Pražský hrad Manturova doprovodili prezident Tatarstánu Rustam Minnichanov a ředitel odboru mezinárodní spolupráce ruského ministerstva průmyslu a obchodu Michail Anisimov.

"Pan prezident ocenil vývoj ekonomické spolupráce s Ruskem, obchodní výměna roste. Konkrétně vyzdvihl investici v Prostějově," uvedl Ovčáček. V Prostějově byla v úterý za účasti ruské delegace otevřena pobočka největšího ruského výrobce flexibilních obalů používaných například v potravinářském průmyslu Danaflex. Závod společnosti DGPack bude ročně vyrábět až 15.000 tun těchto obalů. Zaměstná více než 200 lidí. Podle Zemana je pozitivní také vývoj v oblasti turistického ruchu, kde nárůst činí 35 procent, dodal Ovčáček.

Podle ruské agentury TASS Manturov na Pražském hradě debatoval o podmínkách účasti ruské agentury Rosatom na modernizaci českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. "Zeman potvrdil připravenost posoudit účast Rosatomu v tendrech s podmínkou, že (ruská) společnost bude spolupracovat s českými partnery," citovala ruská agentura z informace ruského ministerstva průmyslu.

Ruský ministr v rozhovoru se Zemanem projednal i návrh na stavbu plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe, uvedl TASS. "Denis Manturov potvrdil zájem Ruska účastnit se tohoto projektu. Očekává se, že v nejbližší době česká strana o něm předá ruské straně podrobnější informaci," uvedla podle TASS tisková služba ruského ministerstva.

Podle dat Českého statistického úřadu vzrostl český vývoz do Ruska v loňském roce na téměř 90 miliard korun, v roce 2017 to bylo 82 miliard a o rok dříve 75 miliard. Dovoz činil loni 123 miliard korun, v roce 2017 to bylo 116 miliard a v roce 2016 necelých 84 miliard korun.

Podle serveru Deník N české úřady nevpustily do Česka někdejšího dlouholetého pracovníka ruského velvyslanectví v Praze Andreje Kuzněcova, který má být několik let na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb. Incident podle Manturova, který na několikadenní návštěvu ČR přiletěl v pondělí, nezlepšil pozitivní atmosféru.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.0 + 3.6) *

Zpět na přehled