Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman podpořil zavedení mistrovské zkoušky

Zeman podpořil zavedení mistrovské zkoušky

Zeman podpořil zavedení mistrovské zkoušky

20.4.2015 15:06, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro zavedení mistrovské zkoušky u určitých technických oborů, u kterých se dosud skládá maturita. Řekl to na dnešním Žofínském fóru v Praze. Dalším opatřením pro posílení počtu uchazečů o technické obory by podle něj mohlo být zavedení školného na humanitní obory.

Zeman reagoval na otázku, jakým způsobem by se dala zlepšit situace v českém učňovském školství, které se potýká s nedostatkem absolventů. Prezident poznamenal, že souhlasí s opatřeními, které by vedly ke zrušení určitých oborů s maturitou. Místo nich by měly být zavedeny mistrovské zkoušky. "To je myslím si rozumné, i když známý film říká, že každý skladník může číst Vergilia v originále," poznamenal Zeman.

Dalším opatřením podle něj může být návrh bývalého premiéra Jiřího Rusnoka, aby se zavedlo školné na humanitních oborech a naopak odpustilo na technických oborech. "Je to samozřejmě provokativní myšlenka, úmyslně uvádím jejího autora, protože ne všechny provokace pocházejí ode mě. Ale potřebujeme jak legislativní opatření, tak finanční opatření," řekl Zeman.

Myšlenka znovuzavedení mistrovských zkoušek se objevila už v polovině 90. let. Tehdy ji iniciovala hospodářská komora, která se inspirovala několika zahraničními modely. Označení mistra řemesel zaniklo na začátku 50. let minulého století. Do té doby bylo nejvyšším stupněm posloupnosti učeň - tovaryš - mistr.

Ministerstvo školství počítá se spuštěním mistrovské zkoušky od roku 2019. Požadují ji zaměstnavatelé i odborné svazy jako Hospodářská komora nebo Svaz průmyslu a dopravy ČR. V současné době učiliště vedle tříletých učebních oborů zakončených výučním listem nabízejí také čtyřleté obory s maturitou. Jejich studenti však mají u státní maturity poměrně vysokou neúspěšnost.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.6 + 22.2) *

Zpět na přehled