Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman podpořil nezávislost státních zástupců, rušení VSZ nechápe

Zeman podpořil nezávislost státních zástupců, rušení VSZ nechápe

Zeman podpořil nezávislost státních zástupců, rušení VSZ nechápe

2.6.2014 19:39, Zdroj: ČTK

Kroměříž - Prezident Miloš Zeman dnes v Kroměříži na oslavě dvaceti let státního zastupitelství podpořil nezávislost státních zástupců. Ve svém projevu ale také vyjádřil nesouhlas s rušením vrchních státních zastupitelství (VSZ) v Praze a Olomouci, o němž se diskutuje v souvislosti s chystaným novým zákonem o státním zastupitelství.

"Paní (Lenka) Bradáčová a pan (Ivo) Ištvan (vrchní státní zástupci v Praze a Olomouci) odvedli poctivý kus práce. Reagovat na to zrušením jejich institucí mně připadá poněkud nepatřičné," uvedl Zeman. Ministryně spravedlnosti Helena Válková uvedla, že otázka rušení VSZ je stále otevřená, byť se podle ní většina odborné veřejnosti kloní k tomu, že jejich ponechání 'není nezbytné'.

Prezident v projevu také ocenil nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Podle něj odvedl na svém místě tolik práce, kterou nedokázali udělat jeho předchůdci. Podle prezidenta je nutné, aby se politici, kteří jsou spojeni s korupcí, předražováním veřejných zakázek a dalšími nekalostmi, báli. Státní zástupci by podle něj měli sehrát roli těch, díky nimž bude tato trestná činnost odhalována a potírána.

"Měli bychom mít odvahu postavit se za jejich nezávislost proti politickým, mocenským a ekonomickým tlakům i proti mediálnímu mainstreamu, který až do poslední chvíle tvrdil, jak jsou některá obvinění falešná. Chránil ty, kteří mluvili o prokurátorské republice a o vládě plukovníků či podplukovníků," dodal Zeman. Válková uvedla, že posílení nezávislosti státních zástupců musí ale provázet i posílení odpovědnosti.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.7 + 46.7) *

Zpět na přehled