Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman podepsal novelu zákona o veřejných zakázkách

Zeman podepsal novelu zákona o veřejných zakázkách

Zeman podepsal novelu zákona o veřejných zakázkách

24.2.2015 12:31, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o veřejných zakázkách, která má především zjednodušit jejich zadávání. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Sněmovna v novele na návrh Senátu zvýšila limit pro zadávání víceprací stejnému dodavateli z nynějších 20 procent na 30 procent.

Současný zákon umožňuje zadat zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění stejnému dodavateli v případě, že celkový rozsah dodatečných stavebních víceprací nebo služeb nepřekročí 20 procent ceny původní zakázky. Nyní se tento limit zvýší až na 30 procent. Někteří senátoři i poslanci poukazovali na to, že většina zemí EU má tento limit až 50 procent.

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje nový zákon, který musí začít platit do dubna příštího roku a ten už podle ministryně Karly Šlechtové bude limit 50 procent obsahovat. Někteří opoziční poslanci ale varovali, že zvýšení limitu otevírá prostor pro korupci a plýtvání penězi.

Schválená předloha má mimo jiné usnadnit hodnocení tendrů podle více kritérií a nesoustředit se pouze na nabízenou cenu. Rozšíření hodnotících kritérií má potlačit praxi zadávání zakázek nejnižší nabídce bez vyhodnocení ostatních kritérií. Novela ruší i povinnost zrušit zadávací řízení v případě jediné nabídky. Má také urychlit případná řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Stanoví například, že pokud chce někdo zpochybnit zakázku u antimonopolního úřadu, bude muset skládat kauci až deset milionů korun. Dosud byla horní hranice dva miliony korun.

Komunikace s ÚOHS má mít nově elektronickou podobu. Elektronicky se úřadu budou podávat například podání nebo rozklady a další stanovené dokumenty. Uchazeči o zakázky také budou moci předkládat v rámci dokazování své kvalifikace vysokoškolské diplomy v latině a nebudou je muset nechat přeložit do češtiny.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.1 + 37.2) *

Zpět na přehled