Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman nechá vládnout Rusnoka, dokud neskončí vyšetřování Nagyové

Zeman nechá vládnout Rusnoka, dokud neskončí vyšetřování Nagyové

Zeman nechá vládnout Rusnoka, dokud neskončí vyšetřování Nagyové

7.8.2013 13:27, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman nevyužije druhé možnosti pověřit někoho sestavením vlády, dokud neskončí vyšetřování případu poradkyně expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové. Úřednický kabinet premiéra Jiřího Rusnoka podporuje proto, že slíbil nezasahovat do vyšetřování kauzy. Zeman to řekl v dnešním projevu v Poslanecké sněmovně, kterým se snažil přesvědčit poslance, aby vyjádřili důvěru přechodné vládě.

Podle prezidenta se vyšetřování případu kolem Nagyové týká postupného odhalování propojení některých politiků a politických struktur s kmotrovskými mafiemi. "Byl jsem ujištěn, že toto vyšetřování skončí v řádu několika týdnů, a ujišťuji vás, že i kdybyste mně lámali koleno, žádný druhý pokus (o sestavení vlády) nepodniknu z důvodů, které jsem již uvedl," řekl Zeman v projevu.

Podle Zemana je Rusnokův kabinet lepší než předchozí pravicová Nečasova vláda. Prezident ale zdůraznil, že ne se všemi kroky nových ministrů souhlasí. Nelíbí se mu třeba případ odvolání ředitele Národního divadla, který vyvolal nevoli uměleckých kruhů vůči ministru kultury Jiřímu Balvínovi.

Zeman v projevu uvedl, že po volbách jmenuje premiérem představitele vítězné strany. V případě návratu bývalé koalice ODS, TOP 09 a LIDEM je podle něj možné, že někteří ministři budou své úřady řídit z vězení. Je prý také přesvědčen, že faktickým premiérem bývalé vlády byl ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Byl jím i v případě, že by sestavením vlády byla pověřena šéfka Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). "Prosím tedy, abyste si opravili zažité novinářské klišé, přestali mluvit o Nečasově vládě bez Nečase a začali mluvit o Kalouskově vládě s Kalouskem," uvedl Zeman.

Podle současného odhadu Rusnokova vláda důvěru Sněmovny nezíská. Nemá na své straně dostatek poslanců. Zeman dnes nevyloučil, že by Němcovou mohl pověřit sestavením další vlády. Místopředsedkyně ODS prý má pro svůj kabinet většinu 101 hlasů. Ve druhém pokusu prezident musí respektovat rozložení politických sil, uvedl Zeman.

"Prezident má podle ústavy pouze dva pokusy. A zatímco v prvním pokusu může riskovat, ve druhém pokusu už si toto riziko nemůže dovolit. Musí přihlížet k reálnému rozložení sil v Poslanecké sněmovně," řekl prezident.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (41.4 + 45.2) *

Zpět na přehled