Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman navrhl na ústavní soudce opět Musila a nově Zemánka

Zeman navrhl na ústavní soudce opět Musila a nově Zemánka

Zeman navrhl na ústavní soudce opět Musila a nově Zemánka

14.11.2013 15:33, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu další dva kandidáty na ústavní soudce. Jsou jimi dosavadní člen Ústavního soudu Jan Musil a expert na evropské právo Jiří Zemánek. Horní komora má jejich nominaci projednat do 10. ledna příštího roku, uvedla na svém webu. Termínem projednání by se dnes měl zabývat senátní organizační výbor.

Musil podle prezidenta již dostatečně prokázal, že patří mezi právní elitu. Navržení Zemánka zdůvodnil Zeman v nominačním dopise tím, že tento kandidát může Ústavní soud "obohatit rozsáhlými vědomostmi z oblasti evropského ústavního práva".

Zemánek je mimo jiné odborným asistentem na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do EU. Věnuje je se kromě evropského ústavního práva také vymezení ústavní autonomie členských států EU a harmonizaci právních předpisů unie a národních států.

Zemánek by mohl mezi ústavními soudci vystřídat dalšího bývalého člena legislativní rady Jiřího Nykodýma, jehož mandát skončí letos 17. prosince. Nykodým se podílel mimo jiné na přípravě občanského zákoníku nebo zákona o advokacii.

Musil byl poprvé jmenován ústavním soudcem 27. listopadu 2003, předtím vedl katedru trestního práva Právnické fakulty Karlovy univerzity a také Policejní akademii. Odborně se věnuje především kriminalistice a trestnímu právu procesnímu.

 

Vizitky Jana Musila a Jiřího Zemánka

Jan Musil

Datum a místo narození: 2. července 1941 v Plzni.

Vzdělání: Právnická fakulta UK v Praze (titul JUDr.; 1963)

Současné funkce: soudce Ústavního soudu (od 27. listopadu 2003); přednáší či zasedá ve vědeckých radách pražských i brněnských práv nebo Policejní akademie ČR.

Kariéra: začínal jako právní čekatel a prokurátor na okresní prokuratuře v Šumperku (1963-1967), po roce 1967 byl čtvrt století pedagogem na pražské právnické fakultě, kde končil ve funkci šéfa katedry trestního práva; v roce 1985 byl jmenován docentem a o osm let později profesorem; v roce letech 1992 přešel na pražskou policejní akademii, kde působil i jako rektor (1992-1998) a prorektor (1998-2003).

Rodina: ženatý, má dceru

Ostatní:

- V 60. letech byl členem komunistické strany. Podle svých slov vstoupil do KSČ pod dojmem tehdejších reformních proudů, o zrušení členství požádal "den po nástupu husákovského režimu".

- Odborně se věnoval zejména trestnímu právu a kriminalistice. Publikoval řadu vědeckých prací z oboru kriminalistiky a trestního práva. Je autorem několika vysokoškolských učebnic.

- V posledních letech Musil jako ústavní soudce v několika sledovaných kauzách zastával odlišný názor od většiny kolegů. Například letos v červnu byl pro zrušení zákona o církevních restitucích, loni v listopadu hlasoval pro úplné zrušení vládních reformních balíčků kvůli porušení ústavnosti při schvalování (ÚS zrušil jen několik ustanovení) a v květnu 2012 byl též neúspěšně pro zrušení tří dnů nemocenské bez jakékoliv náhrady platu. Podobně hlasoval i v roce 2008 při projednávání reformy veřejných financí schválené Topolánkovu vládou, v září 2009 pak byl proti zrušení předčasných voleb.

- Letos byl Jan Musil soudcem zpravodajem v ústavní žalobě proti exprezidentovi Václavu Klausovi, kterou se Ústavní soud v březnu odmítl zabývat, protože Klausův mandát krátce po podání žaloby vypršel.

 

Jiří Zemánek

Datum a místo narození: 28. května 1950 v Praze.

Vzdělání: vystudoval Obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze (1973, titul Ing.) a Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (1974, titul JUDr.); titul kandidáta věd (CSc.) získal na Ústavu státu a práva Československá akademie věd.

Současné funkce a zaměstnání: od roku 1993 vyučuje na Právnické fakultě UK v Praze (Katedra evropského práva), je členem České společnosti pro evropské a srovnávací právo

Kariéra: člen Legislativní rady vlády (1998-2006), člen rady Ministra zahraniční věcí ČR pro komunikaci přistoupení ČR k EU (1999-2002), expert parlamentně-vládní dočasné pracovní skupiny pro "euronovelu" Ústavy ČR (2000-2001), předseda české odbočky Sdružení pro mezinárodní právo (2001-2006).

Ostatní:

- Zaměřuje se na evropské ústavní právo, jeho vztah k ústavnímu právu členských států a k právu mezinárodnímu. Je autorem odborných textů na toto téma.

- Je nositelem titulu Jean Monnet Professor of European Law.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.5 + 40.3) *

Zpět na přehled