Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman na základě podkladů rozhodne, zda zkontroluje kauzu Drobil

Zeman na základě podkladů rozhodne, zda zkontroluje kauzu Drobil

Zeman na základě podkladů rozhodne, zda zkontroluje kauzu Drobil

28.6.2011 14:18, Zdroj: ČTK

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) si vyžádalo podklady ke kauze údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Na jejich základě pak rozhodne, zda nařídí kontrolu skončené věci, sdělila dnes ČTK mluvčí NSZ Helena Markusová. Policie Drobilův případ před nedávnem odložila, následně se však dostala do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednala či nejednala na jeho pokyn.


Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové se policie nakonec ztotožnila se závěrem Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné - tedy, že nezjistila podezření z korupce. S tím však protikorupční útvar nesouhlasí. Jeho šéf Tomáš Martinec uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami však dospěli k jinému názoru. Policejní prezident Petr Lessy pak deníku Lidové noviny řekl, že policisté dokonce chtěli začít Drobila stíhat, plánovali totiž požádat sněmovnu o jeho vydání. Žalobkyně však byla proti.


Proti tvrzení policistů se však Pokorná důrazně ohradila. Uvedla, že by podle jednacího řádu státního zastupitelství musela pokyn o odložení vydat písemně, to však neudělala.


Odložením kauzy se podle Markusové v pondělí zabývali na své pravidelné schůzce nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a policejní prezident Petr Lessy. Zeman ho informoval o možné kontrole. "Z toho důvodu se nejvyšší státní zástupce nemůže ke kauze blíže vyjádřit, neboť by tím mohl předem formulovat své stanovisko k věci," uvedla Markusová. Muži se podle ní zároveň dohodli, že bude policie "v případě pochybení trvat na tom, aby pokyn byl potvrzen písemně".


Michálek loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Drobilův poradce Martin Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak Michálkovi místo svého náměstka.


Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky totiž zveřejnila Mladá fronta Dnes. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval. Všechna obvinění týkající se jeho osoby však odmítl.


Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 se nejprve zabývalo kauzou na základě trestního oznámení podaného na Nečase, Drobila, tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (VV) a vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula. Uložilo protikorupční policii, aby prošetřila, zda se muži nedopustili trestného činu neoznámení nebo nepřekažení korupčního jednání. Podle trestního oznámení totiž věděli o korupci na SFŽP.


Policie případ letos na jaře odložila. Její závěry potvrdilo jak obvodní, tak i pražské městské státní zastupitelství. NSZ však vydalo v rámci kontroly závazný pokyn, že Pokorná musí zahájit trestní řízení proti Drobilovi. Týdeník Respekt pak uvedl, že pražská městská žalobkyně Jana Hercegová svoji podřízenou nabádala, aby případ neprověřovala. Hercegová se proti tomuto tvrzení důrazně ohradila, doporučila prý Pokorné pouze to, aby případ posuzovala "ve všech souvislostech".


Kauzou SFŽP se také nadále zabývá policie pod vedením Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4, které se nahrávkami zabývalo jako první. Kriminalisté v této části případu zahájili trestní řízení pro podezření z pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Na základě trestního oznámení podaného Michálkem prověřují tendr na poradenskou firmu v hodnotě 80 milionů korun. Zatím případ neuzavřeli.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 2, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.1 + 0.8) *

Zpět na přehled