Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman jmenuje ve středu Rafaje do čela antimonopolního úřadu

Zeman jmenuje ve středu Rafaje do čela antimonopolního úřadu

Zeman jmenuje ve středu Rafaje do čela antimonopolního úřadu

9.6.2015 12:58, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu odpoledne na Pražském hradě Petra Rafaje do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na další šestileté období. ČTK o tom dnes informoval mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Rafaje, který úřad vede i v současnosti, nedávno znovu navrhla vláda, i když na něm nebyla jednoznačná shoda. Výhrady měli někteří ministři i nevládní organizace. S Rafajem podle Lidových novin nebyl spokojen ani Zeman, který by údajně v čele ÚOHS raději viděl Františka Lukla, starostu Kyjova a někdejšího ministra pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka. Zeman ale minulý týden prohlásil, že rozhodnutí vlády respektuje a Rafaje jmenuje.

Antimonopolní úřad má Rafaj vést do července 2021. Staronový předseda se v nadcházejícím funkční období chce zaměřit na modernizaci úřadu, hodlá i zkrátit dobu trvání správních řízení v oblasti ochrany hospodářské soutěže i u veřejných zakázek. Za to byl ÚOHS v minulosti kritizován stejně jako za výši uložených pokut v hospodářské soutěži. "Pokuty budeme u těch nejzávažnějších deliktů zvyšovat," řekl již dříve ČTK Rafaj.

Koaliční kabinet navrhl Rafaje většinou jediného hlasu, když pro něj nezvedl ruku ani jeden člen vlády za hnutí ANO a zdržela se dvojice lidoveckých ministrů. Kandidát tak prošel především hlasy ČSSD.

ÚOHS dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze a pokutuje firmy za kartely a zneužití dominance. Monitoruje poskytování veřejné podpory a dohlíží na zneužití významné tržní síly. Úřad má 239 zaměstnanců, před šesti lety jich byla polovina. ÚOHS posílil zejména počet zaměstnanců v oblasti veřejných zakázek.

Rafaj byl před šesti lety nominován za ČSSD stejně jako před ním Martin Pecina. Ještě dříve dohlíželi na hospodářskou soutěž původně lidovci Stanislav Bělehrádek a Josef Bednář.

Zeman ve středu jmenuje i tři nové profesory Univerzity obrany v Brně. Nevoli akademické obce vyvolal prezident před několika týdny, když odmítl podepsal jmenovací dekrety tří kandidátů na profesorský titul kvůli jejich postojům či chování v minulosti.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.2 + 10.9) *

Zpět na přehled