Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman jmenoval Rusnokovu vládu, má začít hned pracovat

Zeman jmenoval Rusnokovu vládu, má začít hned pracovat

Zeman jmenoval Rusnokovu vládu, má začít hned pracovat

10.7.2013 11:47, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na Pražském hradě vládu premiéra Jiřího Rusnoka. Její členy označil za odborníky, kteří mohou hned začít pracovat. Zdůraznil, že jedním z jejích úkolů bude zabránit politickým tlakům při nynějším vyšetřování kauz, které vedly k pádu předchozí koaliční vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Vznik úřednického kabinetu prosadila hlava státu proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně.

Není tedy dopředu jisté, že kabinet dokáže v dolní parlamentní komoře získat potřebnou důvěru. Rusnok o ní chce se stranami, které se na vzniku kabinetu poprvé v historii samostatné ČR vůbec nepodílely, ještě jednat.

Postoj dosavadní pravicové koalice naznačila předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, když opustila sál, kde se jmenování odehrávalo, ještě před slavnostním přípitkem.

Zeman po jmenování podotkl, že vláda má před sebou řadu úkolů, vypíchl to, že by měla zabránit tlakům na ovlivnění vyšetřování závažných kauz a plně respektovat nezávislost policie a státních zástupců. "To, zda postup vyšetřování byl přiměřený, nemůže rozhodnout vláda, nemohou rozhodnout politici. Mohou to rozhodnout pouze a jedině nezávislé soudy," řekl Zeman. Věří, že se "aféry nebudou zametat pod koberec a že z mafiánů se pod politickým tlakem nebudou stávat nevinní občané".

Prezident poté, co vládu jmenoval, poděkoval ministrům za odvahu s jakou účast v kabinetu přijali. "Vím, že mnozí z vás opustili lépe placená zaměstnání, aby pracovali pro naši zemi," řekl. Ministři jsou podle něj odborníci, kteří znají problematiku svých resortů a nemusí se s ní seznamovat. Právě erudice některých kandidátů na ministry byla v minulých dnech zpochybňována.

"Nenechte se otrávit mediální kritikou závistivých hlupáků, kteří sami nikdy nic v životě pořádného neudělali. Snažte se, aby vaše práce byla úspěšná," pokračoval prezident.

Rusnok podle Zemana splnil svůj slib a vládu sestavil do 14 dnů, jak se zavázal. "V české politice je málo politiků, kteří dodržují své slovo, a o to více si toho vážím," poznamenal prezident.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.7 + 30.3) *

Zpět na přehled