Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zeman dnes jmenuje Rusnokovu vládu

Zeman dnes jmenuje Rusnokovu vládu

Zeman dnes jmenuje Rusnokovu vládu

10.7.2013 08:00, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu vládu vedenou ekonomem Jiřím Rusnokem. Dvanáctý kabinet od vzniku samostatné České republiky přináší do domácí politiky novinku - hlava státu vznik této úřednické vlády prosadila po pádu koaličního kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně. Kabinet tak bude mít složitou pozici a není zřejmé, zda v dolní parlamentní komoře bude schopen získat potřebné vyslovení důvěry.

V úřednické vládě zasednou někteří lidé, kteří mají k Zemanovi blízko. Ministryní spravedlnosti bude někdejší Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, vicepremiérem a ministrem vnitra Martin Pecina. Okolí prezidenta se netají úvahami o tom, že výrazné vládní postavy spojené s "prezidentskou" Stranou práv občanů - Zemanovci (SPOZ) by mohly tomuto politickému uskupení pomoci v příštích parlamentních volbách.

Rusnok dnes Zemana navštívil na Hradě. Prezidentova kancelář ale obsah setkání nijak neupřesnila a designovaný premiér na otázky ČTK o tématu jednání s hlavou státu nereagoval.

Pozornost také vzbudila volba někdejšího premiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera pro post vicepremiéra a ministra financí. Fischer v podstatě současně s oznámením svého vládního působení splatil milionové dluhy za neúspěšnou prezidentskou kampaň.

Jediným ministrem, který "prežívá" z Nečasova kabinetu, je šéf obrany Vlastimil Picek. Někdejší generál svou pokračující vládní misi zdůvodňuje snahou dokončit schvalování pro armádu důležitých zákonů či potřebou schválit prodloužení pronájmu stíhaček pro české letectvo.

Za svůj cíl si Rusnokův kabinet podle dosavadních vyjádření jeho šéfa vytýčil především přípravu státního rozpočtu. S daňovými změnami či úpravami kontroverzní penzijní reformy tato vláda zřejmě příliš nepočítá. V médiích už zazněly některé dílčí plány nových ministrů, například na zvýšení minimální mzdy či navýšení počtů policistů.

Strany dosavadní vládní koalice postup hlavy státu při sestavování vlády, kterou Zeman označuje za "kabinet odborníků", ostře kritizují a avizují, že v Parlamentu nebudou proti jejich vůli Rusnok a jeho lidé moci nic podstatného prosadit. ODS, TOP 09 a LIDEM chtěli po Nečasově pádu sestavit kabinet v čele s místopředsedkyní občanských demokratů Miroslavou Němcovou.

Těsně předtím, než Zeman pověřil Rusnoka sestavením úřednické vlády, oznámila koalice, že má pro svůj návrh řešení politické krize většinu ve Sněmovně. Zeman později uvedl, že pokud Rusnokův kabinet nezíská důvěru, zvažuje, že by dal šanci variantě vlády s Němcovou v čele.

Rusnok už oznámil, že o podpoře pro svou vládu chce jednat se všemi politickými stranami. Dosavadní koalice ji ale odmítá. Vyslovit důvěru vládě nechtějí ODS, TOP 09 ani LIDEM. Liberální demokraté sice podporovali vznik kabinetu pod vedením Němcové, zároveň ale jeho podporu podmínili splněním programových priorit LIDEM.

K vyslovení důvěry vládě by teoreticky mohly stačit hlasy 34 poslanců. Jednací řád totiž uvádí, že Sněmovna je schopná se usnášet, pokud je přítomna aspoň třetina ze všech poslanců, tedy 67. K vyslovení důvěry je nutný souhlas nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Takový scénář by tedy předpokládal, že většina poslanců by se hlasování nezúčastnila.

Rusnokova vláda nahrazuje Nečasův kabinet, který skončil po skandálu spojeným s možným zneužívám tajné služby a údajným uplácením několika poslanců. V souvislosti s kauzou je ve vazbě sedm lidí, včetně Nečasovy blízké spolupracovnice Jany Nagyové. Státní zástupce tento týden doručil do Sněmovny žádost o vydání dosavadního premiéra k trestnímu stíhání.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.3 + 24.5) *

Zpět na přehled