Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 23. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Železniční průjezd Plzní bude levnější, než MD počítalo

Železniční průjezd Plzní bude levnější, než MD počítalo

Železniční průjezd Plzní bude levnější, než MD počítalo

8.11.2011 08:20, Zdroj: ČTK

Železniční průjezd Plzní, který je součástí III. tranzitního železničního koridoru, postaví společnost Skanska za 947 milionů korun. Bude to o zhruba 600 milionů korun méně, než původně počítalo ministerstvo dopravy. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Skanska, která uspěla ve výběrovém řízení, našla úspory zejména v technologii výstavby mostu přes Radbuzu.

Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která je investorem železničních projektů, začne stavba okamžitě a dokončená by měla být v roce 2014. To je důležité zejména kvůli tomu, že stavbu chce SŽDC spolufinancovat z Operačního programu doprava (OPD I.), a proto musí být dokončena do roku 2015, uvedl Pavel Habarta, pověřený řízením SŽDC.

Původně se měl most přes Radbuzu stavět s pomocí lešení nad řekou. Nové řešení spočívá v tom, že se most postaví na jednom břehu a poté se pomocí jeřábu na místo položí najednou, vysvětlil generální ředitel společnosti Skanska Dan Ťok. Celá stavba se podle něj tímto řešením nejen zlevní, ale i urychlí.

Ušetřené prostředky půjdou na další stavby III. tranzitního železničního koridoru, konkrétně na financování úseku Smíchov - Černošice a Karlštejn - Beroun. S oběma těmito stavbami se původně v programovacím období OPD I. nepočítalo, nyní do něj podle Habarty zařazeny budou. Na obou úsecích se začne stavět do roku 2013 a dokončeny budou do roku 2015. Na trati poté zůstane poslední úsek, Černošice - Karlštejn, který bude spolufinancován z OPD II.

Podle Habarty jde v případě průjezdu Plzní o jednu z největších úspor, kterou SŽDC v poslední době dohodla. Masivní snaha o úspory podle něj začala na přelomu roku 2010 a 2011, kdy správa při zakázce na trať České Budějovice - Nemanice ušetřila zhruba 300 milionů korun.

Úspory na jednotlivých stavbách je nutné nacházet zejména kvůli neveselému ekonomickému výhledu a v porovnání s minulými léty nižším rozpočtům na dopravní výstavbu, uvedl Dobeš. Ušetřené peníze ministerstvo dopravy plánuje obecně využívat na financování náhradních staveb pro spolufinancování z OPD a urychlení výstavby u projektů, které již součástí Operačního programu doprava jsou. Nejbližší projekty, na kterých SŽDC očekává úspory, jsou plánované zakázky na stavbu tratí Rokycany - Plzeň a Horusice - Veselí nad Lužnicí.

O vztahu ministerstva dopravy a Skansky se v nedávné době psalo mimo jiné v souvislosti s reklamačním řízením úseku dálnice D11, kde se zvlnil povrch nově postavené vozovky. Obě strany také řešily stavbu na D1 v úseku Kroměříž- Říkovice či sesuv půdy na D47 spolu s reklamačním řízení u takzvané "Svitavské radiály". Podle Dobeše byly spory smírně vyřešeny s tím, že v případě D11 bylo pochybení shodně na obou stranách, v ostatních případech chyby uznala Skanska.

Podle Ťoka náklady na opravu zmíněných komunikací společnost vyjdou zhruba na 10 milionů korun. Na tyto vady a nedodělky si Skanska, stejně jako každá jiná firma, vytváří rezervu a právě z této rezervy peníze použije, doplnil Ťok.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.4 + 37.8) *

Zpět na přehled