Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zdravotnictví dostane v odvodech států letos navíc 800 milionů

Zdravotnictví dostane v odvodech států letos navíc 800 milionů

Zdravotnictví dostane v odvodech států letos navíc 800 milionů

29.10.2013 12:51, Zdroj: ČTK

Praha - Zdravotnictví dostane ještě letos navíc 800 milionů korun ve zvýšených platbách státu za děti, důchodce či nezaměstnané. ČTK to dnes řekl legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek. Uvedl, že ve středu 30. října vyjde ve Sbírce zákonů s platností od 1. listopadu zákonné opatření se zvýšením odvodů státu ročně o 4,7 miliardy korun, což je zhruba 400 milionů korun navíc každý měsíc. Opatření musí zpětně schválit na ustavující schůzi nová Sněmovna, jinak bude neplatné.

Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard, z nich 220 platí zdravotní pojišťovny, kterým na konci roku bude chybět na úhrady péče osm až deset miliard korun.

Podle Plíška půjdou peníze navíc do zdravotnictví od listopadu, jak je stanoveno ve Sbírce zákonů, nikoli až od ledna, jak se původně uvádělo. Platba státu za děti, důchodce či nezaměstnané stoupne o 64 korun na 787 korun měsíčně. Navýšení navrhla vláda s tím, že bez peněz navíc hrozí až omezení dostupnosti zdravotní péče.

Ministr zdravotnictví Martin Holcát navrhoval zvýšení odvodů státu o 7,2 miliardy, nebo až o 10,2 miliardy ročně. V návrhu rozpočtu bylo původně navýšení o 3,7 miliardy, vláda přijala kompromis 4,7 miliardy korun. Tuto částku schválil také Senát a podpisem stvrdil prezident Miloš Zeman.

Podle krizového štábu nemocnic, odborů i pacientů ale pomáhá vláda navýšením odvodů jen zdravotním pojišťovnám, měla by pomoci i nemocnicím. Zdravotnické i lékařské odbory jsou ve stávkové pohotovosti, chystají protesty. Štáb vyzval občany, aby podobně jako před rokem, kdy pojišťovny vypověděly všem nemocnicím smlouvy, své nemocnice bránili. Pod petice se tehdy podepsalo 100.000 občanů.

Podle štábu by měla vláda ještě do konce roku poskytnout půjčku Všeobecné zdravotní pojišťovně, aby mohla zaplatit nemocnicím, a měla by také změnit úhradovou vyhlášku, aby nemocnice peníze dostaly.

Ministerstvo změnu vyhlášky odmítlo. Uvedlo, že vyšší odvody budou od listopadu, jedná o odkupu nedobytných pohledávek a dohoda už je o půjčce pro VZP 1,5 miliardy korun. Víc podle ministerstva v tuto chvíli udělat nelze, dalším přiléváním peněz do zdravotnictví by stoupl státní dluh.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.2 + 8.7) *

Zpět na přehled