Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zdopravy.cz: ČD budou 15 let provozovat vlaky z Klatov do Berouna

Zdopravy.cz: ČD budou 15 let provozovat vlaky z Klatov do Berouna

Zdopravy.cz: ČD budou 15 let provozovat vlaky z Klatov do Berouna

28.12.2018 11:13, Zdroj: ČTK

Plzeň - České dráhy (ČD) budou od prosince 2020 po dobu 15 let zajišťovat provoz osobních vlaků mezi Klatovy a Berounem. Vyhrály veřejnou soutěž s cenou 219,50 koruny za kilometr. Plzeňský kraj je prvním regionem, jemuž se podařilo dotáhnout do konce soutěž na železničního dopravce podle nového zákona o veřejných zakázkách. Celková hodnota kontraktu dosáhne zhruba 3,3 miliardy korun. Informaci dnes přinesl zpravodajský server Zdopravy.cz.

O uzavření smlouvy rozhodli krajští radní. ČD jako jediný uchazeč v elektronické aukci v týdnu před Vánoci nabídly podle serveru takovou cenu, jakou kraj požadoval. Původně nabízely pro první rok provozu 290 korun, nakonec zlevnily na 219,50 Kč. Kraj požadoval 216 korun.

"Díky nasazení úplně nových moderních souprav a zahuštění počtu spojů očekáváme, že do vlaků přilákáme více lidí," řekl hejtman Josef Bernard (ČSSD).

Kraj podle serveru požadoval, aby veškeré příjmy z jízdného byly jeho, nikoli také dopravce. V Česku je dosud většina smluv s železničními operátory postavena tak, že do výše prokazatelné ztráty se zahrnuje také příjem z jízdného, který patří dopravci. "Očekáváme, že tržby z kilometru budou mezi 30 až 60 korunami," řekl Bernard. Poprvé kraj objednává také nové vlaky bez evropských dotací.

České dráhy byly nakonec jediným soutěžícím. RegioJet byl vyřazen pro nesplnění podmínek soutěže. Po schválení radou má být podpis smlouvy už jen víceméně formalitou, dodal server.

Kromě linky Klatovy - Plzeň - Kařez vyhlásí kraj podle náměstka hejtmana Pavla Čížka (STAN) příští rok tendry na linku z Plzně na Planou ve směru na Cheb a dále na všechny menší regionální linky jako Rokycany - Nezvěstice a Nýřany - Heřmanova Huť. Budou vyhlášené ve dvou celcích, první bude Plzeňsko a druhý zahrne Pošumaví, Klatovsko a Český les.

Kraj také vypsal soutěž na zajištění veřejné autobusové dopravy v celém regionu od roku 2020. Kraj hledá dopravce na části sever a jih. Podle Čížka jde o desetiletý kontrakt zhruba za šest miliard korun, při 15 milionech kilometrech ujetých za rok a ceně asi 40 korun na kilometr. Soutěž by měla být ukončena do prvního čtvrtletí až pololetí příštího roku. "Nové autobusy v designu Plzeňského kraje by vyjely tak v polovině roku 2020, pokud vše půjde dobře a nebudou odvolačky," uvedl Čížek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.6 + 22.3) *

Zpět na přehled