Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zastupitelstva Prahy 3 a 9 chtějí zahloubený městský okruh

Zastupitelstva Prahy 3 a 9 chtějí zahloubený městský okruh

Zastupitelstva Prahy 3 a 9 chtějí zahloubený městský okruh

19.9.2017 19:39, Zdroj: ČTK

Praha - Městské části Praha 3 a Praha 9 chtějí původní hloubenou variantu městského okruhu. Nelíbí se jim návrh Trojkoalice, která chce prosadit povrchovou variantu. Podle městských částí by to vedlo k přetížení dopravy na jejich území. Proto zastupitelé městských částí odsouhlasili výzvy hlavnímu městu, kterými chtějí docílit návrat k původní variantě. Téma dostavby severovýchodní části městského okruhu chce opoziční ODS a TOP 09 zařadit na program mimořádného jednání pražského zastupitelstva 26. září.

"Na návrh sociální demokracie se městská část jasně postavila za dostavbu městského okruhu vedením dlouhého tunelu od Štěrbohol na Balabenku. Jedině tato varianta pomůže předejít dopravnímu kolapsu v Praze 3," sdělila ČTK zastupitelka Prahy 3 Irena Ropková (ČSSD).

Schválení výzvy předcházela zhruba hodinová diskuse mezi zastupitelským klubem Žižkov nejen sobě (ŽNS), která sdružuje Zelené a Starosty a nezávislé, a ostatními zastupiteli.

Matěj Stropnický (Zelení/ŽNS) na zastupitelstvu Prahy 3 obhajoval variantu městského okruhu, která bude vedena více na povrchových silnicích a bude levnější. Zastupitelé z jiných politických subjektů mluvili o tom, že by doprava vedená na povrchu zatížila městské části, podle Stropnického to tak nelze říci, protože alternativní varianta zatím není připravená.

Zastupitel Prahy 9 Marek Doležal pochybuje o tom, že by tato varianta byla ekonomicky výhodnější. Variantu rozšíření povrchových silnic považuje za nehospodárné. Předpokládá, že by za několik let bylo nutné investovat do výstavby tunelové varianty kvůli rostoucí dopravě.

"My nechceme v tuto chvíli nic nového, nic jiného. My chceme pokračovat v tom původním. To je jediné, ať se v tom pokračuje," řekl ČTK Doležal. Pokud by hlavní město začalo jednat o jiné variantě, obává se toho, že se případná realizace odsune o několik let.

Zastupitelstvo hlavního města je v otázce městského okruhu nejednotné. ANO a ČSSD prosazují variantu Vlasta z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol s několika tunely. Varianta Trojkoalice neplánuje vybudování jedné velkokapacitní komunikace, ale počítá s vedením dopravy po dvou už existujících trasách. Jedna by vedla od Pelc-Tyrolky Povltavskou ulicí směrem na Českobrodskou. Na ní by byl tunel pod Malešicemi. Druhá by řidiče vedla z Holešoviček přes Průmyslový polookruh.

Městský nebo také vnitřní okruh staví město ze svých zdrojů. Funguje v úseku z Pelc-Tyrolky tunelem Blanka směrem do Prahy 6 a 5 a Strahovským tunelem a Mrázovkou až k Barrandovskému mostu a Jižní spojce. Na východě města končí Štěrboholskou radiálou. První část okruhu začala fungovat v 80. letech, naposledy byl v září 2015 otevřen tunelový komplex Blanka.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.6 + 39.3) *

Zpět na přehled