Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 21. 6. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zastupitelé Kutné Hory odvolali místostarostku Moravčíkovou

Zastupitelé Kutné Hory odvolali místostarostku Moravčíkovou

Zastupitelé Kutné Hory odvolali místostarostku Moravčíkovou

12.9.2017 19:08, Zdroj: ČTK

Kutná Hora - Zastupitelé Kutné Hory dnes odvolali z funkce místostarostku Zuzanu Moravčíkovou (ČSSD). Opozice ji kritizovala kvůli zadávání zakázek, podle ní bylo neprůhledné a Moravčíková za to nese odpovědnost. Někdejší hejtmanka Moravčíková kritiku odmítla. Na stranu opozice se ale v tajném hlasování přidali i někteří koaliční zastupitelé.

Koalice, kterou tvoří Kutnohorská změna, ČSSD a ANO, má v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu 15 křesel. Z 26 odevzdaných platných hlasů jich bylo pro odvolání Moravčíkové 15 a proti 11.

Odvolání navrhl zastupitel za opoziční Šanci pro Kutnou Horu Karel Koubský mladší, podle nějž se v agendě Moravčíkové netransparentně zadávaly zejména zakázky malého rozsahu. Jeho kritika se týkala hlavně projektu modernizace učeben kutnohorských škol. Ukázalo se, že o zakázku na jeho přípravnou fázi se hlásily tři personálně propojené firmy a Moravčíková je za to podle Koubského zodpovědná. "Paní místostarostka nemá školství vůbec pod kontrolou a není schopna poskytovat informace," prohlásil Koubský.

Moravčíková namítla, že podle právního posudku, který má k dispozici, i podle metodických pokynů města nic nezanedbala. Zdůraznila také, že se nikdy neúčastnila hodnocení uchazečů ve výběrových řízeních. Vedoucí odboru investic Jiří Janál v reakci na kritiku opozice už dříve uvedl, že radnice nikdy majetkovou kontrolu firem nedělala a je odkázána na společnosti, které se v dané problematice vyznají.

Moravčíkové hrozilo odvolání již loni v březnu, návrh tehdy ale neměl dostatečnou podporu zastupitelů. Starosta Martin Starý (Kutnohorská změna) ale už tehdy připustil, že koaliční tábor není jednotný. Některým lidem v koalici podle něj vadilo, že Moravčíková kumuluje funkce. V té době byla totiž také náměstkyní hejtmana pro veřejné zakázky a investice. Po loňských krajských volbách, které rozhodly o novém vedení hejtmaství, už tuto funkci nezastává.

Hlavním opozičním uskupením je Šance pro Kutnou Horu, která má šest křesel, stejně jako Kutnohorská změna. ANO má pět a ČSSD čtyři hlasy. V zastupitelstvu jsou ještě KSČM, Alternativa pro Kutnou Horu a KDU-ČSL, jež mají po dvou mandátech.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.5 + 37.5) *

Zpět na přehled