Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zastupitelé H. Králové schválili nový tendr na lávku přes Labe

Zastupitelé H. Králové schválili nový tendr na lávku přes Labe

Zastupitelé H. Králové schválili nový tendr na lávku přes Labe

30.4.2019 19:19, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Zastupitelé Hradce Králové dnes schválili vypsání opakované soutěže na stavbu lávky přes Labe u kongresového centra Aldis. Oproti první soutěži, do níž se žádný zájemce nepřihlásil, jsou nové zadávací podmínky mírnější. Radnice věří, že při méně přísných podmínkách se firmy přihlásí. Projekt stavby lávky za odhadovaných 46 milionů korun bez DPH město připravuje od roku 2003.

"Upravili jsme podmínky tak, aby se výběrového řízení mohly účastnit i firmy, které nemají takové reference, které jsme původně požadovali," uvedl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). V novém tendru již uchazeči nemusí doložit reference na stavbu lávku určité délky a typu, který je v projektu. Hradecká lávka je navržena z betonových tvarovek spojených lanem. Méně přísné požadavky jsou i na stavební dozor a osobu stavbyvedoucího.

V případě úspěšné druhé soutěže by stavba lávky mohla začít letos na podzim a hotová by mohla být přibližně v polovině roku 2020. "Termín dokončení však bude záviset na počasí, především během zimy," upozornil Bláha.

Většinu nákladů stavby by měla zaplatit evropská dotace z programu ITI. Opakováním tendru by čerpání dotace nemělo být ohroženo, protože v dotačních podmínkách je termín stavby lávky do konce roku 2023. Ke stavbě lávky se město zavázalo i ve smlouvě s Československou obchodní bankou, která v zóně Aldis začala loni v prosinci budovat regionální sídlo pro tisícovku zaměstnanců.

Lávka bude pro pěší a cyklisty a propojí Šimkovy sady a okolí kongresového centra Aldis s třídou Karla IV. v centru města. Radnice už v zóně Aldis v roce 2003 za 23 milionů korun postavila pěší bulvár, na který měla lávka navázat.

V minulosti měli k projektu lávky výhrady ochránci přírody. Původní projekt počítal s pokácením jednoho dubu na nábřeží, proti čemuž ochránci přírody úspěšně protestovali. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. K podobě lávky pak vznesli výhrady ornitologové, protože navržená lávka by mohla zasahovat do vzletových drah ptáků, zejména labutí. Projekt byl kvůli připomínkám ekologů upraven.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.0 + 25.3) *

Zpět na přehled