Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zastupitelé dnes rozhodnou o osudu ROP Severozápad

Zastupitelé dnes rozhodnou o osudu ROP Severozápad

Zastupitelé dnes rozhodnou o osudu ROP Severozápad

19.8.2013 07:26, Zdroj: ČTK

Ústí nad Labem/Karlovy Vary - Zastupitelé Ústeckého a Karlovarského kraje budou dnes odpoledne rozhodovat o osudu ROP Severozápad. Pro obnovení dotačního programu musí schválit zaplacení korekce za chyby v projektech ucházejících se o evropské dotace ve výši 598 milionů pro Ústecký a 308 milionů korun pro Karlovarský kraj. Evropská komise už obnovení programu povolila, do roku 2015 by mohl rozdělit asi 6,5 miliardy korun.

Kraje původně měly platit pokutu celkem 1,6 miliardy korun, s ministrem financí Janem Fischerem se jim ale podařilo domluvit její snížení. Pokud zastupitelstva korekci schválí, ministerstvo jim na ní půjčí peníze. Podle předsedy Výboru Regionální rady ROP Severozápad a náměstka hejtmana Karlovarského kraje Petra Navrátila (ČSSD) ale kraje musejí začít splácet už letos, dluh umoří v roce 2020. "První splátka bude poloviční než další roky, pro Karlovarský kraj 21 milionů a pro Ústecký 38 milionů," řekl Navrátil.

Problémy dotačního úřadu začaly v březnu 2011. Šéfa úřadu Petra Kušnierze a další čtyři lidi zatkla policie kvůli úplatkům při rozdělování dotací. Na základě těchto událostí EU zastavila proplácení dotací a požadovala zaplacení korekce za již proplacené chybné projekty. Soud zatím pravomocně rozhodl jen o Kušnierzovi, dostal pětiletý trest vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Loni v září pak ve vazbě skončil také Kušnierzův nástupce Pavel Karel Markvart (dříve ODS) a náměstek tehdejší hejtmanky Pavel Kouda (dříve ČSSD), jsou podezřelí ze zneužívání pravomocí a poškozování zájmů EU.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.1 + 33.1) *

Zpět na přehled