Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zařízení Agáta umí lokalizovat mobilní telefon i odposlouchávat

Zařízení Agáta umí lokalizovat mobilní telefon i odposlouchávat

Zařízení Agáta umí lokalizovat mobilní telefon i odposlouchávat

2.8.2018 09:00, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr informací o odposlouchávacím zařízení Agáta (dnes bude sněmovní výbor pro bezpečnost jednat o situaci v civilní rozvědce, zejména o početních nesrovnalostech v evidenci a ve zjištěném skutečném stavu zařízení Agáta):

 

- Zařízení, pro které se v českém prostředí používá název Agáta, funguje jako falešná základnová stanice mobilní telefonní sítě (BTS). Odposlouchávaný telefon se k ní připojí a Agáta místo něj následně komunikuje se skutečnou mobilní sítí. Zařízení, jehož první verze se objevila před více než 15 lety, využívá toho, že v GSM síti se musí telefon autentifikovat síti, sama síť telefonu ale nikoli.

- Fungování zařízení osvětluje také jeho anglické označení - IMSI catcher (zachytávač IMSI). IMSI (International Mobile Subscriber Identity) je unikátní číslo přidělené operátorem každé SIM kartě v mobilní síti, telefon je pak odesílá operátorovi a teprve u něj je pak IMSI spárováno s běžně užívaným telefonním číslem.

- Aggáta je kvůli technické náročnosti obvykle instalována do dodávky, její dosah se podle médií pohybuje kolem jednoho kilometru. Existují ale i menší zařízení, která se vejdou do kufru. Současné verze, jejichž pořizovací cena se pohybuje v řádu desítek milionů korun, umí podle expertů provádět odposlechy, zachytávat a měnit SMS zprávy nebo rušit šifrované datové toky.

- Podle informací deníku Právo koupil Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI; civilní rozvědka) osm až devět těchto zařízení a zaplatil za ně zhruba 90 milionů korun. Přesný osud této techniky ale není podle listu k dohledání, objevily se například nepotvrzené informace, že dvě třetiny z pořízených Agát měly skončit jako dar Egyptu.

- Označení Agáta, které se v ČR používá pro všechna zařízení fungující na tomto principu, vzniklo jako přesmyčka typového označení GA900, což byl první typ, který měly české bezpečnostní složky před 15 lety k dispozici. První zmínka o využití Agáty se objevila v únoru 2003, kdy policie informovala, že díky ní našla čtrnáctiletou dívku, která vyhrožovala, že spáchá sebevraždu. Policisté díky Agátě lokalizovali její mobilní telefon.

- Znovu se o Agátě psalo v roce 2004 v souvislosti s kauzou odposlechů fotbalových funkcionářů a rozhodčích, které právě odposlechy usvědčily z podplácení při dohadování výsledků fotbalových zápasů. V listopadu 2004 pak tehdejší ministr vnitra František Bublan (ČSSD) veřejně přiznal, že policie disponuje speciálním zařízením, jež umožňuje lokalizovat autory anonymních telefonátů, telefonické vyděrače, ale i ztracené děti.

- Zařízení podle dostupných informací používá policie i tajné služby, v minulosti se ale v médiích objevily i spekulace o tom, že si Agátu pořídly také soukromé subjekty. Například na jaře 2012 se psalo v této souvislosti o bývalém policistovi a někdejším spolupracovníkovi nepsaného šéfa českého podsvětí Františka Mrázka Vladimíra Svobody (dříve Nešpůrka), o několik měsíců později se pak hovořilo o tom, že si Agátu pořídil lihový boss Radek Březina.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.4 + 9.8) *

Zpět na přehled