Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zaorálek: Kauza výstavby v ÚVN má znaky zločinného spiknutí

Zaorálek: Kauza výstavby v ÚVN má znaky zločinného spiknutí

Zaorálek: Kauza výstavby v ÚVN má znaky zločinného spiknutí

20.9.2011 21:03, Zdroj: ČTK

Kauza zrušeného miliardového projektu výstavby v pražské Ústřední vojenské nemocnici má podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka (ČSSD) znaky zločinného spiknutí. Zaorálek to dnes prohlásil ve sněmovně, když se neúspěšně snažil o to, aby si dolní komora ke kauze vyžádala vyjádření ministra obrany Alexandra Vondry (ODS).

Zaorálek argumentoval zprávou Nejvyššího kontrolního úřadu, podle níž ministerstvo i přes zrušení projektu zaplatí z rozpočtu 217 milionů korun na poradenské služby a úhradu nákladů soukromému investorovi. Podle NKÚ tyto náklady ve výši 143 milionů korun platit nemuselo. Vondra již dříve ČTK řekl, že bez zaplacení by Česku pravděpodobně hrozila mezinárodní arbitráž.

Zaorálek ale uvedl, že Vondra vládě vnutil dodatek o zaplacení nákladů. "Stát se podepsáním tohoto dodatku zbavil nástroje, kterým se dalo čelit případným stížnostem dodavatelské firmy," řekl Zaorálek s odkazem na zprávu NKÚ. Za postup Vondrova úřadu se naopak postavilo ministerstvo financí.

Ministerstvo zvažuje právní kroky vůči svému minulému vedení v čele s Martinem Bartákem kvůli projektu, jehož cena se od roku 2006 zvyšovala podle NKÚ z jedné miliardy korun na 6,4 miliardy korun. Původní záměr vystavět v ÚVN nové pavilony schválila vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2007, soutěž vyhrálo konsorcium Prague Military Hospital Consession, v němž má čtvrtinový podíl stavební gigant Metrostav. Smlouvu s ním stvrdila úřednická vláda Jana Fischera loni několik dní před volbami.

Sněmovna odmítla také požadavek Zuzky Bebarové-Rujbrové (KSČM), aby premiér Petr Nečas (ODS) informoval poslance o konkrétních opatřeních vlády v boji s korupcí a žádost předsedy komunistů Vojtěcha Filipa o premiérskou zprávu o postupu vlády na Šluknovsku.

Poslanci z programu naopak vyřadili řadu zákonů zejména kvůli tomu, že je ještě nestihly projednat sněmovní výbory. Platí to například pro novelu o veřejných zakázkách, novely týkající se NKÚ, novelu školského zákona nebo pro nový občanský zákoník.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.1 + 16.1) *

Zpět na přehled