Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 26. 5. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Žalobci podali dovolání v kauze bývalé pracovnice ERÚ Florianové

Žalobci podali dovolání v kauze bývalé pracovnice ERÚ Florianové

Žalobci podali dovolání v kauze bývalé pracovnice ERÚ Florianové

19.5.2017 10:57, Zdroj: ČTK

Brno - Nejvyšší státní zastupitelství podalo dovolání v kauze bývalé pracovnice Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Ilony Florianové. Odvolací Vrchní soud v Olomouci jí v dubnu mimořádně snížil trest pod zákonnou sazbu. Za zneužití pravomoci úřední osoby v případu solární elektrárny na Havlíčkobrodsku tak dostala tři roky vězení podmíněně odložené na pět let.

"Podle Nejvyššího státního zástupce nebyly splněny podmínky pro mimořádné snížení trestu odnětí svobodu pod dolní hranici zákonné trestní sazby stanovené pro trestní čin, za nějž byla obviněná uznána vinnou," řekl ČTK mluvčí zastupitelství Petr Malý.

Krajský soud v Brně původně uložil Florianové pět let nepodmíněně, zákaz činnosti na šest let a peněžitý trest 120.000 korun. Florianová se proti rozsudku odvolala, vrchní soud pak našel polehčující okolnosti a trest zmírnil.

Podle verdiktu Florianová udělila elektrárně u Krásné Hory nezákonně licenci na konci roku 2010, tedy těsně před změnou podmínek podpory obnovitelných zdrojů v neprospěch provozovatelů. Elektrárna ale nebyla zkolaudovaná a investor nepředložil úřadu ani kompletní revizi.

Podle krajského soudu Florianová věděla o nedostatcích, na které ji navíc upozornil i její nadřízený. Přesto licenci na 25 let elektrárně vydala. Státní zástupce vyčíslil škodu 111 milionů korun, podle soudu byla zhruba o polovinu nižší. Neprokázalo se, že by Florianová z činu profitovala.

Florianová v minulosti připustila, že při udělení licence pro elektrárnu FVE Solar I chybovala z nedbalosti a stresu. Zdůraznila, že nechtěla nikomu umožnit neoprávněný prospěch. Investora prý neznala. Domnívala se, že postupuje správně. Byla však koncem roku pod obrovským tlakem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.5 + 42.3) *

Zpět na přehled