Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 15. 11. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Žalobci mají v ROP Severozápad výhrady ke kvalifikaci i postupu

Žalobci mají v ROP Severozápad výhrady ke kvalifikaci i postupu

Žalobci mají v ROP Severozápad výhrady ke kvalifikaci i postupu

7.12.2017 10:16, Zdroj: ČTK

Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má v kauze ovlivňování dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad výhrady k právní kvalifikaci i k procesnímu postupu. Dovolání, které sepsal koncem léta, se týká Petra Kušnierze a Pavla Koudy, ostatních odsouzených nikoliv. Státní zastupitelství nyní zpřístupnilo obsah dovolání, které zatím podle dostupných informací čeká u Krajského soudu v Ústí nad Labem na odeslání k Nejvyššímu soudu.

Bývalý ředitel ROP Severozápad Kušnierz si má za zneužití pravomoci a poškození finančních zájmů Evropských společenství odpykat sedm let ve vězení. Někdejší náměstek hejtmana Ústeckého kraje Kouda dostal za zneužití pravomoci podmínku.

Podle Zemana měl být za zvlášť závažný zločin poškození finančních zájmů Evropských společenství potrestán i Kouda. Oba s Kušnierzem se podle žalobců dopustili také pokusu o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Zemanovi vadí také rozdělení části Kušnierzova jednání do více skutků, podle šéfa žalobců šlo o kontinuální působení s jedním cílem. "Takové působení na schvalovací a rozhodovací procesy přitom bylo logicky rozloženo v čase a mělo i různé formy; stále však šlo o jednání směřující k jedinému kýženému výsledku, a tedy z hlediska trestního práva i následku," stojí v dovolání.

Navíc podle Zemana vznikla situace, kdy za část téhož skutku je Kušnierz pravomocně odsouzen, o další části měl po zásahu odvolacího soudu znovu rozhodovat krajský soud. "Jelikož se jedná o jeden skutek, nemůže nyní nalézací soud vedle již pravomocného odsuzujícího výroku o vině formulovat i jiný výrok, ať již odsuzující či zprošťující, přesto je k tomu ze strany odvolacího soudu povinován," popsal šéf žalobců v dovolání. Procesní situace je o to složitější, že krajský soud v září vrátil zbytkovou část Kušnierzova případ k došetření.

Rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji provázely od roku 2010 problémy, soudy doteď řeší několik trestních kauz. Postupně byli obviněni ředitelé úřadu ROP Severozápad, úředníci i politici. V několika kauzách figuruje Kušnierz, jehož soud už dříve odsoudil na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. Později dostal souhrnný sedmiletý trest.

Na konci loňského roku policisté obvinili v souvislosti s ROP Severozápad více než dvacet vlivných podnikatelů, úředníků i politiků ze severu Čech, kteří podle nich způsobili škodu skoro 14 miliard korun. Kušnierz v této kauze spolupracuje s policií.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.6 + 11.7) *

Zpět na přehled