Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Žalobci k obvinění Nečase: Je to otázka celospolečenského významu

Žalobci k obvinění Nečase: Je to otázka celospolečenského významu

Žalobci k obvinění Nečase: Je to otázka celospolečenského významu

12.2.2014 10:11, Zdroj: ČTK

Praha - V trestní věci expremiéra Petra Nečase (ODS) jde o to, zda mají poslanci vykonávat mandát v zájmu všeho lidu. Na svém webu to dnes uvedlo olomoucké vrchní státní zastupitelství, podle nějž má zodpovězení této otázky zásadní celospolečenský význam. Policie Nečasovi v úterý doručila obvinění z podplacení v takzvané kauze trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra.

Olomoučtí žalobci ve své tiskové zprávě Nečase přímo nejmenují, z kontextu je však jasné, že "zahájení trestního stíhání další osoby" se týká právě něj.

Předmětem trestního stíhání je podle žalobců důvodné podezření, že stíhaná osoba byla v době od října 2012 do ledna 2013 účastna na nabídnutí a následně poskytnutí neoprávněné osobní výhody "konkrétním osobám v postavení úředních osob". A to v souvislosti s projednáváním návrhu na změnu daňových zákonů, který vláda 6. září 2012 předložila Sněmovně. Cílem nabídnutí osobní výhody údajně bylo dosáhnout schválení tohoto zákona.

"V této trestní věci jde o zodpovězení zásadní otázky celospolečenského významu, zda v procesu projednávání a schvalování zákonů, které ovlivňují život všech občanů, se mají poslanci ve smyslu svého ústavního slibu řídit svým nejlepším vědomím a svědomím a mandát vykonávat v zájmu všeho lidu, nebo zda a nakolik je přípustné, aby jejich rozhodování mohlo být ovlivňováno slibem nebo poskytnutím osobních výhod," tvrdí vrchní státní zastupitelství.

Tisková zpráva dále uvádí, že o obvinění rozhodl státní zástupce 5. února, přičemž 11. února toto rozhodnutí obviněnému doručili policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). V případě prokázání viny hrozí Nečasovi podle trestního zákoníku jeden rok až šest let vězení, propadnutí majetku nebo pokuta.

Nečas serveru reflex.cz řekl, že se mu policie obviněním mstí za trestní oznámení na šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu. Jakoukoli korupci expremiér popírá.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V této větvi případu jsou vedle Nečase obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.6 + 22.1) *

Zpět na přehled