Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Žalobci hájí obvinění Nečase společenským významem,ODS nesouhlasí

Žalobci hájí obvinění Nečase společenským významem,ODS nesouhlasí

Žalobci hájí obvinění Nečase společenským významem,ODS nesouhlasí

12.2.2014 18:26, Zdroj: ČTK

Praha - Obvinění expremiéra Petra Nečase (ODS) z podplacení trojice exposlanců souvisí podle dnešního vyjádření olomouckých žalobců s nutností zodpovědět zásadní otázku, zda mají poslanci vykonávat mandát v zájmu všeho lidu. ODS vývoj v případu ostře zkritizovala, obvinění je podle ní pokusem kriminalizovat politiku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda by do vyšetřování kauzy neměla zasahovat.

Policie Nečasovi v úterý doručila obvinění z podplacení v takzvané kauze trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Kriminalisté věří, že k přislíbení úplatku poslancům za to, že nechají projít vládní daňový balíček, Nečase navedla jeho někdejší šéfka sekretariátu a současná manželka Jana Nagyová společně s Fuksovým bývalým náměstkem Františkem Bočkem.

Nečas, kterému v případě prokázání viny hrozí jeden rok až šest let vězení, propadnutí majetku či pokuta, jakoukoliv korupci popřel. Tvrdí, že se mu policie obviněním mstí za jeho trestní oznámení na šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu. Oznámení podal proto, že Šlachta v televizním pořadu pustil část videozáznamu ze zatýkání Nagyové.

Podle Nečasovy domovské strany olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan prokázal v případu absolutní neznalost ústavního práva a stal se jednoznačně škůdcem demokracie. Jeho další budoucnost by podle exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) měla řešit ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Předseda vlády se však nechal slyšet, že vláda by do tohoto konkrétního vyšetřování zasahovat neměla. Vyslovil se i proti personálním změnám v systému státního zastupitelství. Uvedl, že pouze nezávislý soud může rozhodnout, zda má tato politická kauza i trestněprávní souvislosti.

Sama Válková v reakci na Nečasovo obvinění prohlásila, že považuje za dobré, aby se politici báli, zda nepřekročili hranici mezi politickým vyjednáváním a korupčním jednáním. Tato hranice je podle ní sice jemná, ale zkušený politik ji nepřekročí.

Nečasův právník Josef Lžičař se domnívá, že policie v obvinění nepřišla s ničím novým. Poznatky, kterými dokládá údajný trestný čin, jsou jí prý známy od první poloviny roku 2013.

Načasování obvinění napadla i ODS. Olomoucké vrchní státní zastupitelství podle strany čekalo na lednovou účinnost nové vyhlášky exministryně Marie Benešové, která umožnila ponechat kauzu v Olomouci. Občanští demokraté proto budou požadovat, aby ministerstvo vyhlášku zrušilo. Pokud se tak nestane, chtějí podat ústavní stížnost.

Šéf ústavně právního výboru Sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) ale nevěří, že by se věc ústavní stížností vyřešila. Chce změnit trestní řád tak, aby se stanovila jasná pravidla pro vyšetřování a dozor trestních kauz.

Expremiérovo obvinění rozpoutalo politickou debatu také o budoucnosti poslanecké imunity. Stanislav Polčák (TOP 09) ji chce zrušit, předseda lidovců Pavel Bělobrádek má opačný názor. Podle něj má imunita sloužit k ochraně zákonodárce před nátlakem. Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik si myslí, že imunita by se měla vztahovat pouze na projevy učiněné v souvislosti s poslaneckým mandátem a jeho výkonem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.9 + 12.8) *

Zpět na přehled