Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Žalobce Zeman neodpoví na dotazy ohledně zásahu na úřadu vlády

Žalobce Zeman neodpoví na dotazy ohledně zásahu na úřadu vlády

Žalobce Zeman neodpoví na dotazy ohledně zásahu na úřadu vlády

31.7.2013 14:17, Zdroj: ČTK

Praha - Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se nedočká odpovědí na své otázky ohledně přiměřenosti červnového policejního zásahu na úřadu vlády. Podle šéfa žalobců Pavla Zemana totiž ministr spravedlnosti nemá ze zákona na tyto informace nárok, protože se týkají konkrétní kauzy v působnosti státního zastupitelství. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahovali na úřadu vlády v noci ze 12. na 13. června v souvislosti s kauzou kolem bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové. Nečas postup policistů kritizoval jako teatrální akci. Jeho stranický kolega, tehdejší ministr spravedlnosti Blažek, oznámil, že adekvátnost zásahu policie nechá přezkoumat.

Nejvyššímu státnímu zástupci Zemanovi následně Blažek zaslal dopis s celkem 19 otázkami. Zajímalo ho například, kdo rozhodl o formě zásahu a jaké na něj byly náklady, proč dozor ve věci vykonává zrovna olomoucké vrchní státní zastupitelství či zda je v souvislosti s případem prověřována i činnost bývalého státního zástupce Libora Grygárka nebo jiného státního zástupce v Praze.

"Odpověď na dopis exministra jsme odeslali asi před 14 dny s tím, že nemůžeme na dotazy týkající se konkrétního trestního řízení odpovědět," sdělila dnes mluvčí NSZ.

Podle zákona o státním zastupitelství může ministr spravedlnosti kdykoliv požádat kterékoli státní zastupitelství o informaci o stavu řízení v každé věci, v níž je státní zastupitelství činné, pokud je taková informace "potřebná k plnění úkolů ministerstva nebo pokud takovou informaci potřebuje jako člen vlády".

Zemanova mluvčí však poukázala na to, že žádný z Blažkem vznesených dotazů nelze posoudit jako žádost o informaci o stavu řízení. "Jde o požadování informací zasahující do působnosti státního zastupitelství týkající se konkrétní kauzy," uvedla. Zákon přitom jasně říká, že věci svěřené do působnosti státního zastupitelství vykonávají pouze státní zástupci a jiné orgány či osoby nesmějí do jejich činnosti zasahovat.

Policisté z ÚOOZ posílení o členy Národní protidrogové centrály a Útvaru rychlého nasazení provedli při červnové akci přes 30 domovních prohlídek. Zasahovali nejen v Praze, ale také ve středních a východních Čechách. Výslechů zadržených a dalších úkonů se účastnilo osm státních zástupců. Přiměřenost akce v médiích opakovaně hájil jak šéf ÚOOZ Robert Šlachta, tak šéf dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.0 + 19.2) *

Zpět na přehled