Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zakázka silničářů z Vysočiny znovu před soudem

Zakázka silničářů z Vysočiny znovu před soudem

Zakázka silničářů z Vysočiny znovu před soudem

30.7.2018 15:59, Zdroj: ČTK

Jihlava - Pořizovací cena sypačů, kterou v roce 2009 koupili krajští silničáři na Vysočině, se blížila ceně v čase a místě obvyklé, připustili dnes před jihlavský okresním soudem znalci z ústavu soudního inženýrství. Žaloba bývalého náměstka hejtmana Libora Joukla (ČSSD) a ředitele krajských silničářů Jana Míky viní z předražení zakázky. Hrozí jim trest vězení od dvou do osmi let. Oba vinu odmítají. Před soud se případ nákupu 28 sypačů z roku 2009 vrátil zhruba po roce. Hlavní líčení bude pokračovat v úterý.

Joukl, jenž je v současnosti investičním náměstkem ředitele Krajské správy a údržby silnici Kraje Vysočina, je obžalovaný z trestného činu pletichy při veřejné soutěži a dražbě. Míka je kromě pletichy obžalovaný ještě z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku.

Nákup vyšetřoval Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Podle jeho závěrů byla zakázka předražena o 33 milionů korun. Tato škoda byla podle žalobce stanovena jako rozdíl mezi cenou podle uzavřené kupní smlouvy a cenou obvyklou za jednotlivé části dodávky.

Podle znaleckého posudku, jehož závěry dnes před soudem zazněly, ale byla obvyklá cena dodávky v roce 2009 i 121 milionů korun. Silničáři zaplatili za novou techniku 128 milionů korun.

Podle státního zástupce Kamila Špeldy obžalovaní při zadání veřejné zakázky nebrali v potaz připomínky odborné veřejnosti a cenovou nevýhodnost a prosadili diskriminační podmínky zadávací dokumentace, které byly výhodné jen pro jednoho uchazeče. Obžalovaní se brání výroky soudních znalců, podle kterých mohli zadávací podmínky splnit i další uchazeči.

Joukl i Míka vinu od začátku odmítali. Výběrové řízení na nákup sypačů bylo podle Joukla už dříve prověřeno, mimo jiné i Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, aniž bylo shledáno porušení zákona. Joukl také dříve upozornil na to, že Kraj Vysočina, jemuž podle obžaloby vznikla škoda, odmítl uplatnit nárok na její úhradu. O tom, že kraj nebude v této kauze uplatňovat práva poškozeného, rozhodli krajští radní v prosinci 2014.

Žalobce podal obžalobu k Okresnímu soudu v Jihlavě začátkem roku 2015. Poté, co soudci řešili, v čí kompetenci případ je, rozhodl soudce Zdeněk Chalupa o zastavení trestního stíhání. Proti tomu podal státní zástupce stížnost. Krajský soud mu vyhověl a rozhodl, že soud má nařídit hlavní líčení, provést důkazy a teprve potom rozhodnout. Poprvé se hlavní líčení konalo v březnu 2017.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.3 + 22.8) *

Zpět na přehled