Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zákaz od ÚOHS nakoupit autobusy napadne Ústecký kraj rozkladem

Zákaz od ÚOHS nakoupit autobusy napadne Ústecký kraj rozkladem

Zákaz od ÚOHS nakoupit autobusy napadne Ústecký kraj rozkladem

17.4.2019 10:54, Zdroj: ČTK

Ústí nad Labe - Ústecký kraj podá rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zakázal Dopravní společnosti Ústeckého kraje (DSÚK) nákup 161 autobusů za více než miliardu korun. S rozhodnutím ÚOHS kraj nesouhlasí, je připraven bránit se i soudně. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Jaroslav Komínek (KSČM). Rozhodnutí úřadu není pravomocné, smlouvy na dodávku platí a autobusy, které mají vozit cestující na severu Čech, se už vyrábí.

DSÚK uzavřel s dodavateli rámcové smlouvy na dodávky autobusů v délce 10,5 metru a 12 metrů na základě jednacího řízení bez uveřejnění, což bylo podle ÚOHS v rozporu se zákonem.

Dopravní společnost založila krajská samospráva v létě 2017 při řešení krize v autobusové dopravě. Nejprve chtěla operativní leasing, měla by tak autobusy, o něž by se staral dodavatel. Do soutěže se nikdo nepřihlásil, vypsáno proto bylo otevřené řízení na nákup vozidel, soutěžilo se elektronickou cestou. Řízení bylo rozděleno na čtyři části. Ve dvou, kde se nikdo nepřihlásil, provedla DSÚK v prosinci 2018 jednací řízení bez uveřejnění.

"Rozhodnutí úřadu pro nás bylo velmi překvapivé. Předložili jsme několik důkazních materiálů, které nebyly vůbec zohledněny. V rozhodnutí je zdůrazňováno, že jsme nastavili špatně parametry. Ale my jsme přesvědčeni, že jsme postupovali správně. Jsou dodavatelé, kteří jsou schopni splnit námi dané podmínky, jediný důvod, proč nepodali nabídky, byla chybějící výrobní kapacita," řekl ředitel DSÚK Milan Šlejtr.

Ve zprávě úřadu stojí, že neobdržení nabídek v předchozím otevřeném řízení si zadavatel způsobil svým postupem, když stanovil zadávací podmínky v otevřeném řízení diskriminačním způsobem. Konkrétně šlo o stanovení minimální délky autobusu, minimální šířky dveří, minimální objem palivových nádrží a minimální kapacitu akumulátorových baterií.

Požadavek například na vybavení bateriemi s určitou minimální kapacitou považuje kraj za nezákonný. "ÚOHS svým rozhodnutím zcela bezprecedentně zasahuje do hospodářské soutěže tím, že nám říká, jaké podmínky máme na výrobce klást, tím přesahuje své kompetence," zdůraznil Komínek.

Objednané autobusy značek Scania a Zliner podle smlouvy mají firmy dodávat postupně kraji od poloviny září 2019 do března 2020. Nákup chce kraj hradit z úvěru.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.4 + 36.4) *

Zpět na přehled