Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zájemci o Temelín uzavírají smlouvy s českým průmyslem

Zájemci o Temelín uzavírají smlouvy s českým průmyslem

Zájemci o Temelín uzavírají smlouvy s českým průmyslem

28.2.2013 07:30, Zdroj: ČTK

Praha - Americko-japonská společnost Westinghouse, která se uchází o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, dnes podepsala memoranda o porozumění s firmami ÚJV Řež, Škoda Praha Invest a Královopolská Ria. V případě vítězství Westinghousu v tendru by firmy získaly zakázky na inženýrské práce související s elektrárnou. Další účastník tendru, česko-ruské Konsorcium MIR.1200, dnes oznámilo, že hodlá v březnu podepsat smlouvy s desítkou českých firem o podílu na dostavbě Temelína. Tyto dohody už nebudou mít charakter memoranda, ale budou obsahovat konkrétní závazky.

"Začátkem března budou podepsány smlouvy se společnostmi ZAT, Hochtief a ÚJV Řež," řekl Josef Perlík ze společnosti Škoda JS, která je českým členem Konsorcia MIR.1200. Obdobné smlouvy už dříve konsorcium podepsalo se společnostmi PSG Zlín a I&C Energo, do konce března je hodlá podepsat ještě s firmami ZVVZ Milevsko, Sigma Lutín, Vítkovice, Královopolská RIA a OSC.

"V těch smlouvách jsou zcela jednoznačně definovány závazky obou stran, jsou tam jednoznačně definovány rozsahy prací, které by ty firmy pro konsorcium při realizaci projektu dělaly," řekl Perlík. Smlouvy by tak měly mít konkrétnější podobu než memoranda a smlouvy o smlouvách budoucích, které konsorcium uzavíralo s českými podniky v minulosti.

Mezi společnostmi, s nimiž konsorcium uzavře smlouvu, ale bude chybět výrobce potrubí Modřany Power, se kterým konsorcium už dříve jednalo o spolupráci. Na firmu podala Komerční banka návrh na insolvenci s tím, že jí Modřany Power od loňského podzimu dluží asi 150 milionů korun.

"Chceme, aby v našem dodavatelském řetězci byly firmy, které jsou stabilní," řekl Perlík. Nyní prý dostává signály, že se situaci kolem návrhu na insolvenci podaří vyřešit. "Pokud by se to nestalo, jsme připraveni vyřadit je z našeho dodavatelského modelu," dodal však.

Perlík také podotkl, že uzavřené smlouvy budou obsahovat klauzuli, která umožní konsorciu kontrolovat, s kým tyto podniky uzavírají smlouvy o subdodávkách. Konsorcium si tímto způsobem chce zajistit splnění svého závazku z nabídky pro ČEZ, že 70 procent zakázky budou realizovat české firmy.

Vysokou účast českého průmyslu na dostavbě Temelína slibuje také Westinghouse. Ten už také podepsal memoranda o spolupráci s řadou firem, mimo jiné například se strojírenskou skupinou Vítkovice.

Dnes Westinghouse oznámil podpis memorand o spolupráci s dalšími třemi podniky. "Tři podepsaná memoranda pokrývají naprostou většinu projektantských prací, která je nezbytná pro naplnění českých norem a legislativy. Pokud by projekt AP1000 zvítězil v temelínském tendru, získaly by stovky českých inženýrů práci v hodnotě několika stovek milionů korun," uvedl Westinghouse v tiskovém prohlášení.

"Spojení s významnými českými projektantskými firmami je nejen potvrzením našeho závazku využít místní lidi a zdroje, ale i toho, že ČEZu dáme tu nejlepší nabídku. Tyto firmy budou v maximální možné míře zapojeny do stávajících projektů výstavby AP1000, čímž bude zahájen transfer klíčových znalostí," uvedl viceprezident Westinghousu Sandy Rupprecht.

O dostavbu Temelína se ucházela ještě francouzská společnost Areva, která rovněž uzavřela smlouvy o smlouvách budoucích s českými podniky. ČEZ však Arevu z tendru v říjnu vyřadil. Rozhodnutí ČEZ tento týden potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Areva se ale proti jeho rozhodnutí odvolala a stále usiluje o návrat do výběrového řízení.

Dostavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla stát mezi 200 a 300 miliardami korun a měla by více než zdvojnásobit výkon jihočeské jaderné elektrárny. ČEZ chce vítěze tendru vyhlásit letos v září, elektrárna by měla být uvedena do provozu v roce 2025.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.6 + 11.2) *

Zpět na přehled