Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Začne soud s Nečasovou. Výslechy nelze stihnout, tvrdí advokáti

Začne soud s Nečasovou. Výslechy nelze stihnout, tvrdí advokáti

Začne soud s Nečasovou. Výslechy nelze stihnout, tvrdí advokáti

19.11.2014 17:33, Zdroj: ČTK

Praha - Pražský soud začne ve čtvrtek projednávat případ Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované s dalšími třemi lidmi ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Termín hlavního líčení je nařízený zatím na jeden den. Podle advokátů lze stěží stihnout výslechy aktérů kauzy a dojde zejména na přečtení obžaloby. Další jednání jsou údajně možná kvůli obsazení soudu až příští rok. Obžalovaným hrozí až tři roky vězení především za zneužití pravomoci.

Obžaloba má zhruba 70 stran a přečíst ji přijede podle informací ČTK vyšetřující státní zástupce Rostislav Bajger z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, která případ dozoruje. Bajger v obžalobě mimo jiné navrhuje výslechy několika svědků, mezi kterými je expremiér Petr Nečas, někdejší dočasný šéf VZ Rostislav Pilc, bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul, exministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Žalobce chce slyšet také několik svědků s utajenou totožností z řad rozvědky.

Vedle Nečasové stanou před soudem dva exšéfové VZ Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec rozvědky Jan Pohůnek, kterého zastupuje Michal Hráský. Advokát ČTK řekl, že jeho klient má připravenou několikastránkovou obhajobu, ve které podrobně rozebírá případ. "Je nevinný. Plnil rozkazy a žádné nevydal, což budeme prokazovat," dodal.

Soudkyně Helena Králová se podle jeho odhadu bude zabývat organizací dalších jednání a právník nevěří, že by se Pohůnek ve čtvrtek dostal ke slovu. Podobně se vyjádřil také obhájce Kovandy Jiří Matzner, podle kterého lze stihnout hlavně čtení obžaloby. Kromě Pohůnka se k ní chtějí vyjádřit i ostatní obžalovaní. Další termíny hlavního líčení připadají podle Hráského v úvahu na únor, protože jednací síně jsou obsazené.

Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Lenka Cihlářová dnes ČTK sdělila, že o dalších jednáních rozhodne na místě soudkyně po dohodě s advokáty. Mělo by se podle ní stihnout čtení obžaloby a začátek dokazování, což jsou postupně výslechy obžalovaných. Jednání by mohlo zkomplikovat, pokud by některý z aktérů případu nepřišel. Zatím ale prý žádné omluvenky soud nemá a hlavnímu líčení nic nebrání.

Soud očekává značný zájem médií. Zvláštní opatření, například pořadová čísla rozdávaná u vstupu do budovy, ale nechystá. Budova soudu se otevírá v 07:30, jednání v kauze Nečasové začíná v 09:00. Pracovní doba ve čtvrtek končí v 16:00.

Údajné zneužití rozvědky, která spadá pod ministerstvo obrany, je prvním případem z rozsáhlejšího vyšetřování kolem Nečasové, které se dostalo před soud. Kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a podle jeho žalobců je Nečasová pojítkem mezi více případy - je obviněná také ohledně údajného uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

Nečasová podle obžaloby zneužila v roce 2012, kdy šéfovala kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase, který se s ní později oženil, rozvědku ke sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky. Kauza vedla k pádu jeho vlády.

Soudkyně Králová řešila údajné zneužití VZ již letos v červnu. Nečasové tehdy udělila roční podmínku a případy Kovandy a Páleníka předala ministerstvu obrany kvůli případnému kázeňskému provinění. Pohůnkovo trestní stíhání zastavila. Žalobci podali proti rozhodnutím odpor a stížnosti a ohradil se také Páleníkův advokát. V případě podmínky Nečasové to znamenalo hlavní líčení, ostatní verdikty přezkoumal Městský soud v Praze, který případ soudkyni Králové vrátil, aby celou čtveřici projednala v hlavním líčení.

Exšéfové VZ i Pohůnek tvrzení o sledování odmítají. Akce byla podle nich tzv. kontrasledováním, kterým prověřovali údajně podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra. Zadání se prý týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol prý přišel "z nejvyšších míst".

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.9 + 30.9) *

Zpět na přehled