Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 19. 2. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Záchranná služba Libereckého kraje dostane letos deset sanitek

Záchranná služba Libereckého kraje dostane letos deset sanitek

Záchranná služba Libereckého kraje dostane letos deset sanitek

9.2.2018 16:30, Zdroj: ČTK

Liberec - Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje dostane ještě letos deset nových sanitek, vyřadit tak bude moci starší vozy. V dalších dvou letech vymění vždy šest aut. Krajská organizace postupně vymění 22 sanit za nové značky Mercedes-Benz Sprinter za 92 milionů korun. Zadávací dokumentaci pro tendr projednal kraj i s řidiči, kteří auta pořízená před dvěma lety kvůli některým parametrům kritizovali. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Libereckého kraje Markéta Žitná.

Záchranáři v kraji mají k dispozici čtyři desítky vozů, z toho 16 jsou doktorská auta. Díky dotaci z evropských fondů pořídila záchranná služba v roce 2015 za 80 milionů 20 sanitek vybavených jako jednotky intenzivní péče. Kompletně tak obnovila svůj vozový park. "Jednou z požadovaných změn u nových sanit bylo, aby nosítka nebyla ve středu vozu, ale aby na jedné straně byla širší ulička, ve které se mohou za jízdy pohybovat záchranáři a lékaři. Jsou to praktické zkušenosti po těch dvou letech," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

"Vozový park zdravotnické záchranné služby je potřeba rozšiřovat a obměňovat. Vozidla jsou denně v terénu a při každém výjezdu musí být stoprocentně spolehlivá," uvedl náměstek pro zdravotnictví Přemysl Sobotka ODS. Na základě požadavků záchranářů budou mít podle něj sanitky mimo jiné vzduchové odpružení zadní nápravy a upravené je i skládací pojízdné křeslo pro převoz sedícího pacienta. Z 22 nových vozů bude deset vybaveno samonakládacími nosítky pro těžké pacienty do 300 kilogramů.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje má výjezdové skupiny rozmístěné ve 13 městech. Zaměstnává zhruba 350 lidí a k naléhavým případům může vyslat i vrtulník. Ročně vyjedou záchranáři k více než 60.000 případů. Záchrannou službu letos kraj dotuje 171 miliony korun. Už dva roky funguje v kraji i nové operační středisko záchranky, jehož vybudování stálo přes 30 milionů korun. Miliony korun ročně investuje záchranka také do modernizace svých základen. Obnovu vozového parku bude financovat z vlastních prostředků.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.9 + 48.9) *

Zpět na přehled