Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Začala technická generálka maturit, zatím jen s menšími závadami

Začala technická generálka maturit, zatím jen s menšími závadami

Začala technická generálka maturit, zatím jen s menšími závadami

7.4.2011 08:00, Zdroj: ČTK

Technická generálka státních maturit, která dnes odstartovala, se zatím podle organizátorů obešla bez problémů. Školy oslovené ČTK už ale hlásí některé závady. Kantoři si při testování znovu ověřují, jak správně zpracovat a naskenovat maturitní testy a jak je elektronicky poslat do centra k vyhodnocení. Státní maturity začínají v květnu, při generálce v říjnu loňského roku bylo špatně vyhodnoceno 12.000 testů.

"Problémy byly, neměli jsme všechny dokumenty k dispozici, museli jsme to řešit po telefonu," řekla například ředitelka Gymnázia a Obchodní akademie Chodov Martina Fenclová. Nefungovala prý ani linka, kam se školy měly obracet při jakýchkoliv potížích. Naproti tomu na Obchodní akademii a Vyšší odborné škole cestovního ruchu v Karlových Varech nezaznamenali podle ředitelky Hany Motyčkové žádné problémy, jen drobnější závady a zdržení zažili i učitelé Střední průmyslové školy v Ostrově.

"Nemáme zatím žádné technické chyby, jen ve čtyřech případech chyby s křížkováním," řekl odpoledne ČTK mluvčí centra pro přípravu maturit CERMAT Petr Habáň. Při podzimní generálce se totiž například stávalo, že křížek u zvolené odpovědi nebyl správně dotažen a systém jej nedokázal vyhodnotit. Objevovaly se také chyby při skenování testů. Celkem tak bylo špatně vyhodnoceno 12.000 prací. Nyní proto ředitelé škol absolvovali ještě jedno školení a CERMAT je zároveň vyzval, aby zkontrolovali stav tonerů a další náležitosti.

"Určitě to bylo k něčemu, kdyby se to (chyby) projevilo až při ostrých maturitách, byl by to mnohem větší problém," zhodnotila ředitelka Fenclová. Dnes se technická generálka konala hlavně v Karlovarském kraji, do 13. dubna si ji pak vyzkouší střední školy v celé republice. Od čtvrtka by měla také na webu www.novamaturita.cz fungovat online diskuse, kam se budou moci studenti i rodiče obracet se svými dotazy ohledně státních maturit.

Při státní maturitě budou studenti skládat povinně zkoušku z češtiny, jako druhý předmět mají na výběr matematiku a cizí jazyk. Aby prošli, musejí udělat češtinu nejméně na 42 procent, cizí jazyk na 44 procent a matematiku na 33 procent. Při říjnové generálce přitom propadla třetina studentů.

Kvůli dohledu na přípravu maturit si ministr školství Josef Dobeš (VV) dosadil do CERMAT svého člověka, který mu denně podává report. Zdárný průběh maturit spojil Dobeš se svým setrváním ve funkci.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.4 + 30.3) *

Zpět na přehled